abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1983 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: NB bez externiho monitoru - cerna obrazovka

    Gilhad avatar 19.11.2009 12:21 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    NB bez externiho monitoru - cerna obrazovka
    Přečteno: 590×
    Příloha:
    Na novy notebook jsem naistaloval Gentoo a rozchodil vse s pripojenym externim monitorem. Po startu se ukaze GRUB na obrazovce NB, po odklepnuti se prepne na externi monitor (interni zcerna), ukaze dva tucnaky a normalne nabehne (po spusteni Xek tyto taky bezi pouze na exernim monitoru)

    Problemy mam dva:
    • pokud nepripojim externi monitor pri startu, tak uz se nerozsviti a nevidim nikde nic
    • nedokazu pouzivat NB bez toho externiho monitoru (tedy vsechno bezi, ale obrazovka je cerna a neni nic videt - vzdalene pripojeni prez ssh funguje, psani po pameti funguje, atd, jenom neni vystup na interni monitor)
    Asi (urcite) jsem nekde neco zvoral pri nastavovani, ale nedokazu prijit na to, co by to bylo.

    NB je Asus K50IJ Series, grafika je GMA 4500M (Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 09))

    prikladam (prejmenovany) /usr/src/linux/.config

    potreboval bych:
    1. (dulezitejsi) rozchodit NB bez toho externiho monitoru
    2. pokud to pujde, tak najit cestu, jak ten externi monitor rozchodit, po pripojeni k bezicimu NB

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    the.max avatar 19.11.2009 12:53 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NB bez externiho monitoru - cerna obrazovka
    V BIOSu si zkus schvalne nastavit ze chces pouzivat pouzivat POUZE interni LCD a ne externi monitor. Taky si v GRUBu vypni ten framebuffer (smaz nebo zakomentuj parametr vga=XXX) a zkus restartovat.
    KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.
    Gilhad avatar 19.11.2009 13:08 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NB bez externiho monitoru - cerna obrazovka
    V BIOSu jsem koukal, ale ono tam neni skoro nic, ohledne LCD se da jen nastavit "LCD Power saving" (on/off) :( Obecne tam je jen par polozek, nastavovat se neda skoro nic (jde to nejak prepnout z "basic" na "advanced" menu? Nevim jak na to)

    pokud startuju bez parametru u kernelu, tak tam probehne nekolik obrazovek radku a pak se to stejne prepne
    
    dmesg
    ......
    ACPI: Thermal Zone [THRM] (58 C)
    [drm] Initialized drm 1.1.0 20060810
    i915 0000:00:02.0: PCI INT A -> GSI 16 (level, low) -> IRQ 16
    i915 0000:00:02.0: setting latency timer to 64
    ACPI: Battery Slot [BAT0] (battery present)
    i2c-adapter i2c-2: unable to read EDID block.
    i915 0000:00:02.0: DVI-D-1: no EDID data
    i2c-adapter i2c-2: unable to read EDID block.
    i915 0000:00:02.0: DVI-D-1: no EDID data
    allocated 1366x768 fb: 0x02020000, bo f71710c0
    [drm] LVDS-8: set mode 1366x768 e
    Console: switching to colour frame buffer device 170x48
    fb0: inteldrmfb frame buffer device
    registered panic notifier
    acpi device:39: registered as cooling_device2
    input: Video Bus as /devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0A08:00/device:36/input/input3
    ACPI: Video Device [VGA] (multi-head: yes  rom: no  post: no)
    [drm] Initialized i915 1.6.0 20080730 for 0000:00:02.0 on minor 0
    intelfb: Framebuffer driver for Intel(R) 830M/845G/852GM/855GM/865G/915G/915GM/945G/945GM/945GME/965G/965GM chipsets
    intelfb: Version 0.9.6
    loop: module loaded
    Uniform Multi-Platform E-IDE driver
    ....
    
    to ACPI: Battery Slot [BAT0] (battery present) asi jeste zahlidnu (nebo neco takoveho ohledne Battery) ale pak uz mam smulu
    19.11.2009 13:14 Carth_Onasi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NB bez externiho monitoru - cerna obrazovka

    Jake ovladace na Intel pouzivas?

    Priloz sem soubor xorg.conf (v /etc/X11).

    Take vypis z `xrandr` by se hodil.

    Gilhad avatar 19.11.2009 13:46 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NB bez externiho monitoru - cerna obrazovka
    Příloha:
    nevim, zda xorg.conf je podstatny, kdyz problemy zacnou uz pri startu kernelu, driv, nez se vubec zdetekujou pripojene disky, natoz zacnou spoustet veci z /etc/init.d

    Pocitac startuje do prikazove radky (nikoli grafickeho prihlaseni), ale ani tak neni nic videt.
    # uname -a

    Linux lida 2.6.30-gentoo-r8 #6 SMP Thu Nov 19 11:15:12 CET 2009 i686 Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T5870 @ 2.00GHz GenuineIntel GNU/Linux

    gentoo-sources-2.6.30-r8 linux-headers-2.6.27-r2

    x11-base: xorg-drivers-1.6 xorg-server-1.6.3.901-r2 xorg-x11-7.4-r1

    x11-drivers: xf86-input-evdev-2.2.5 xf86-input-keyboard-1.3.2 xf86-input-mouse-1.4.0 xf86-video-intel-2.8.1

    Gilhad avatar 20.11.2009 04:01 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NB bez externiho monitoru - cerna obrazovka
    Přílohy:
    Takze problemy pri startu kernelu vyresil vesa_fb misto inteliho (viz nize)

    ted jeste rozchodit tu grafiku ....

    xrandr --verbose mi rika krome jineho toto:
    
      1366x768 (0x3d)   69.5MHz -HSync -VSync +preferred
            h: width  1366 start 1414 end 1446 total 1437 skew    0 clock   48.4KHz
            v: height  768 start  771 end  775 total  806           clock   60.0Hz
      1024x768 (0x3e)   94.5MHz +HSync +VSync
            h: width  1024 start 1072 end 1168 total 1376 skew    0 clock   68.7KHz
            v: height  768 start  769 end  772 total  808           clock   85.0Hz
    
    zatimco na jinem NB stejne znacky mi rika:
    
      1366x768 (0x3e)   72.3MHz -HSync -VSync *current +preferred
            h: width  1366 start 1414 end 1446 total 1526 skew    0 clock   47.4KHz
            v: height  768 start  771 end  776 total  790           clock   60.0Hz
    
    (Proc je 0x3e pokazdy jiny mod? Proc ma tento NB mnohem vice modu, nez ten starsi, kde to chodi?)

    Neni problem s modelines, nebo tak neco? Mate me, ze se lisi total a clock ...

    Na stroji, kde to chodi je ted xconf.org.single.NB, na stroji, kde to nechodi je xorg.conf (ale zkousel jsem tam i ten z chodiciho stroje a nemel uspech)
    19.11.2009 16:07 chochi | skóre: 29 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NB bez externiho monitoru - cerna obrazovka
    Ja bych asi zkusil vypnout intelfb (CONFIG_FB_INTEL) a misto toho nahodil vasefb (CONFIG_FB_VESA), to je tak jedine co me napada.
    Gilhad avatar 20.11.2009 03:53 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NB bez externiho monitoru - cerna obrazovka
    Prima - tim jsem ziskal zobrazeni v textovem rezimu (a tucnaky pri startu)

    Ted mi jeste nejde ta grafika (viz vyse) :(
    19.11.2009 20:36 Zaphod | skóre: 37 | blog: zaphod_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NB bez externiho monitoru - cerna obrazovka
    Skús pridať do grubu parameter nomodeset pre kernel.
    Gilhad avatar 23.11.2009 11:21 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NB bez externiho monitoru - cerna obrazovka
    Po nekolika jinych pokusech jsem narazil na
    
    i915.modeset=0
    
    a funguje to jak ma (teda pouzije se interni LCD, pri startu do grafiky to pouzije oba dva monitory, to mi pro zatim staci :)

    Ten nomodeset vyzkousim taky

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.