Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
subnet 192.168.10.0 255.255.254.0 { range 192.168.11.200 192.168.11.200; deny unknown-clients; }Bude pridelovat IP z daneho rozahu jen pevne definovanym hostum. NN
Dobdé odpoledne,
pomohlo připsat řádek s deny unknown-clients;
ráno jsem restartoval DHCP a zatím jsem přidal 3 nedef. MAC
hlásilo to že IP už v síti je atd.
Takže si stěžovali klienti, ne server?
Stále nechápu, čeho chcete dosáhnout.
Pokud chcete přidělovat podle ethernetové adresy pevné IP adresy (staticky), je nutné je vyjmenovat a adresy spárovat přes direktivy host.
Pokud chcete rozdávat adresy z rozsahu komukoliv a nezajímá vás, kdo dostane jakou (tedy dynamicky), pak použijte direktivu range.
Pokud potřebujete oboje, nevadí, adresy (statické a rozsah) se dokonce mohou překrývat, server si to přebere a statické vyloučí z dynamického rozdávání, bude je dávat jen zným strojům. Zbylé adresy z rozsahu bude rozdávat i neznámým.
deny unknown-clients;A jak zminoval kolega,range tam byt potom ani nemusi.. NN
No potřebuju aby když si někdo připojí jakékoli PC které neí definované podle MAC v dhcpd.conf na danou IP (staticky) aby nedostal nastavení IP, bránu, masku atd. jako definované PC.
Aby nedostal vůbec žádnou konfiguraci, nebo aby bylo zaručené, že bude jiná než konfigurace vyhrazená pro definované klienty?
tímto myslíte že mám do souboru hosts zapsat def. host z dhcpd.conf? "je nutné je vyjmenovat a adresy spárovat přes direktivy host"
Ne. Do dhcpd.conf připsat něco jako
host stroj { hardware ethernet 1C:00:10:60:8C:AD; fixed-address 192.0.2.1; }
Tím se zajistíte, že stroj s ethernetovou adresou 1C:00:10:60:8C:AD vždy dostane adresu 192.0.2.1. Zároveň bude zaručeno, že jiný stroj takovou adresu nedostane, i když tato adresa bude náležet do dynamického rozsahu range.
Ehm, četl jste dhcpd.conf(5)?
deny unknown-clients;znamena, ze pokud host neni uveden primo direktivou,
host { fooo bar};tak zadnou IP nedostane. man dhcpd.conf, NN
man 5 dhcpd.conf
).
Tiskni
Sdílej: