Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Zdravím,
mám uživatele ve tvaru "nekdo.neco
", potřebuji, aby se uživatel přihlašoval pomocí klíče. Ovšem soubor "authorized_keys
" mám umístěný v "/home/nekdo/neco/
". Pokud vložím proměnou %u, tak ta je nekdo.neco, což se mi nehodí a %h na toto také nepoužiju.
Moje otázka zní, jde nějak (podobně jako u nastavování VirtualDocumentRootu) proměnou %u rozdělit pomocí tečky a použít ve tvaru třeba jako "/home/%u1/%u2/
"?
Budu rád za odpovědi ne i ano
Pokud vložím proměnou %uVložíš ... kam?
No třeba takto:
AuthorizedKeysFile /home/%u/authorized_keys
Bude hledat soubor v /home/nekdo.neco/authorized_keys
, já potřebuji, aby hledal v /home/nekdo/neco/authorized_keys
IMHO takhle to nepujde, ale muzete zkusit udelat symlink /home/nekdo/.nekdo.neco -> /home/nekdo/neco
a AuthorizedKeys
nastavit na .%u/authorized_keys
Toto mě nenapadlo a vypadá to jako dobré řešení. Mrknu na to a vyzkouším. Kdyby někdo vědě, jak vyrobit to, co jsem myslel výše, tak budu rád, ale už teď jsem spokojený
Možná to udělám takto: %h/authorized_keys/%u
nebo nějak podobně
%h/.ssh/authorized_keys
?
Můj "nápad" je velmi složitý a tuto možnost nemohu použít.
Ano, neříkám, že to řeším jednoduše, ale jednoduché řešení mě nenapadlo.
Jinak to, co jste tipoval, tak ode všeho máte tak trochu pravdu - nekdo.neco
, první část nekdo
není v uživatelském jménu jen na ozdobu, je to takové místní označení uživatele (nevím, jak to popsat) a neco
je místo jeho domovského adresáře, tedy více uživatelů jeden domovský adresář (zde jsem nenašel problém, zkrátka to funguje zatím podle mého očekávání). To, že více uživatelů v mém případě potřebuje jeden adresář je neměnný fakt a nejde s tím nic udělat. Pokud máte další otázky, klidně se ptejte.
Nabizi se otazka, proc vice uzivatelu potrebuje jeden home adresar. Hodlate mezi nimi sdilet data? Chcete, aby se k "jednomu" uzivateli dalo prihlasit pres vice hesel? Potrebujete jemnejsi manipulaci s pravy? ...?
V unixu se tak nak vsude predpoklada, ze kazdy uzivatel ma jeden adresar pro sebe a pokud to chcete porusit, zadelavate si na nepredvidatelne problemy.
Tiskni
Sdílej: