Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Zdravím,
mám uživatele ve tvaru "nekdo.neco
", potřebuji, aby se uživatel přihlašoval pomocí klíče. Ovšem soubor "authorized_keys
" mám umístěný v "/home/nekdo/neco/
". Pokud vložím proměnou %u, tak ta je nekdo.neco, což se mi nehodí a %h na toto také nepoužiju.
Moje otázka zní, jde nějak (podobně jako u nastavování VirtualDocumentRootu) proměnou %u rozdělit pomocí tečky a použít ve tvaru třeba jako "/home/%u1/%u2/
"?
Budu rád za odpovědi ne i ano
Pokud vložím proměnou %uVložíš ... kam?
No třeba takto:
AuthorizedKeysFile /home/%u/authorized_keys
Bude hledat soubor v /home/nekdo.neco/authorized_keys
, já potřebuji, aby hledal v /home/nekdo/neco/authorized_keys
IMHO takhle to nepujde, ale muzete zkusit udelat symlink /home/nekdo/.nekdo.neco -> /home/nekdo/neco
a AuthorizedKeys
nastavit na .%u/authorized_keys
Toto mě nenapadlo a vypadá to jako dobré řešení. Mrknu na to a vyzkouším. Kdyby někdo vědě, jak vyrobit to, co jsem myslel výše, tak budu rád, ale už teď jsem spokojený
Možná to udělám takto: %h/authorized_keys/%u
nebo nějak podobně
%h/.ssh/authorized_keys
?
Můj "nápad" je velmi složitý a tuto možnost nemohu použít.
Ano, neříkám, že to řeším jednoduše, ale jednoduché řešení mě nenapadlo.
Jinak to, co jste tipoval, tak ode všeho máte tak trochu pravdu - nekdo.neco
, první část nekdo
není v uživatelském jménu jen na ozdobu, je to takové místní označení uživatele (nevím, jak to popsat) a neco
je místo jeho domovského adresáře, tedy více uživatelů jeden domovský adresář (zde jsem nenašel problém, zkrátka to funguje zatím podle mého očekávání). To, že více uživatelů v mém případě potřebuje jeden adresář je neměnný fakt a nejde s tím nic udělat. Pokud máte další otázky, klidně se ptejte.
Nabizi se otazka, proc vice uzivatelu potrebuje jeden home adresar. Hodlate mezi nimi sdilet data? Chcete, aby se k "jednomu" uzivateli dalo prihlasit pres vice hesel? Potrebujete jemnejsi manipulaci s pravy? ...?
V unixu se tak nak vsude predpoklada, ze kazdy uzivatel ma jeden adresar pro sebe a pokud to chcete porusit, zadelavate si na nepredvidatelne problemy.
Tiskni
Sdílej: