Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Asi se nudíš, co? Já třeba nikdy netvrdil, že GNU/Linux je dokonalej. Jediný, co každýmu říkám (se chlubím), že GNU/Linux je svobodný software, tečka. Klidně si ve zdejším slovníku přečti, co to vůbec svobodný software (tedy anglicky Free Software) je.
sudo dpkg -i gresistor_0.0.10ubuntu1_all.debZdar Max
dpkg-deb-actions See dpkg-deb(1) for more information about the following actions. dpkg -b | --build directory [filename] Build a deb package. dpkg -c | --contents filename List contents of a deb package. dpkg -e | --control filename [directory] Extract control-information from a package. dpkg -x | --extract filename directory Extract the files contained by package. dpkg -f | --field filename [control-field] ... Display control field(s) of a package. dpkg --fsys-tarfile filename Display the filesystem tar-file contained by a Debian package. dpkg -I | --info filename [control-file] Show information about a package. dpkg -X | --vextract filename directory Extract and display the filenames contained by a package.
apt-get -s install *.deb
nebo
dpkg --dry-run -i *.deb
Každopádně "man" je tvůj kamarád Můžeš si udělat klidně vlastní repozitář, nikdo ti v tom nebraní. Viz třeba Howto: Create your own Debian or Ubuntu package repository.
dpkg --force-depends --install /cesta/nazev_balicku.deb
Takhle nainstalujete balíček i bez jeho závislostí.
A toto jsem našel lehce při jenom zběžném prohlídnutí manuálové stránky k dpkg
.
Já na tom nevidím nic extra složitýho. Ale asi jsem už "zdeformovanej" častým čtením manuálových stránek.
disk doslova a do písmene zaplevelují i takové soubory které pouze zabírají místo a vůbec nikdy nejsou použity.Poznáš systém, kde to tak nie je? Ako by si navrhoval vytvoriť systém, kde je len to čo potrebuješ? Ako ja, ako vývojár, mám vopred vedieť, čo ty potrebuješ a čo nie? Ak to dokážeš zmysluplne definovať, tak prisámvačku dostaneš čo chceš.
V r. 1997 bylo distribucí Linuxu asi 10. Víte kolik jich je dnes ???Áno, postrehol si správne, že už nie je rok 1997. Na druhej strane "hlavných" distribúcií je teraz tak ako v r. 1997 asi tak 5. V roku 1997: Debian, Redhat, Mandrake, Slackware, Gentoo. Teraz: Ubuntu (vychádzajúce z Debianu), Redhat, Mandriva (premenovaný Mandrake), Suse (vychádzajúce zo Slackware), a Gentoo. Možno debatovať o tom, či v tom terajšom zozname má alebo nemá byť Debian alebo Fedora. Všetky ostatné sú len špecifické distribúcie pre nasadenie v špecifických podmienkach. "One size fits all" neplatí. Je to ako keby si sa sťažoval, že nejazdíme všetci na Škode 120.
A co takový klasik?
Myslíte si že kdyby onen klikací prvek - tlačítko něměnilo svůj název podle toho jaké zobrazení je momentálně nastaveno, kdyby se to tlačítko jmenovalo třebas Switch/xxx že by to nebylo pro začátečníka přehlednější a intuitivnější?
Tlačítko které mění svůj název podle toho, co jím navolíme.Ono to není tlačítko ale rolovací nabídka, což je imho jeden ze základních graických ovládacích prvků (a to rozhodně nejen na linuxu). Ještě nikdy jsem neslyšel, že by s tímto měl někdo problém, ne tak člověk, který počítač používá více než 12 let.
Zároveň jsem přemýšlel nad tím, jak jsem si mohl tuto záležitost s duplicitní ikonou Computer způsobit sám ke své nevoliLibovolné místo se dá přidat do záložek stisknutím Ctrl-D v okně nautilu, občas člověk něco takové může zmáčkout omylem (kolikrát jsem si rval vlasy, když jsem v terminálu omylem zmáčkl Ctr-S, a potom, v domnění že to spravím, jsem pomocí Ctrl-Q okno terminálu zavřel...)
I když jste opoměl poznamenat že v postraní nabídce se ještě musím tlačítkem, které je nahoře této postraní nabídky, přepnout do zobrazení Places, abych onen symbol Computer vůbec viděl a mohl s ním cokoliv dělat.Velice se vám omlouvám, že jsem vás poskytnutím neúplných a značně zavádějících informací přinutil přijít na to sám, už se to vícekrát nestane.
Tiskni
Sdílej: