Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Asi se nudíš, co? Já třeba nikdy netvrdil, že GNU/Linux je dokonalej. Jediný, co každýmu říkám (se chlubím), že GNU/Linux je svobodný software, tečka. Klidně si ve zdejším slovníku přečti, co to vůbec svobodný software (tedy anglicky Free Software) je.
sudo dpkg -i gresistor_0.0.10ubuntu1_all.debZdar Max
dpkg-deb-actions See dpkg-deb(1) for more information about the following actions. dpkg -b | --build directory [filename] Build a deb package. dpkg -c | --contents filename List contents of a deb package. dpkg -e | --control filename [directory] Extract control-information from a package. dpkg -x | --extract filename directory Extract the files contained by package. dpkg -f | --field filename [control-field] ... Display control field(s) of a package. dpkg --fsys-tarfile filename Display the filesystem tar-file contained by a Debian package. dpkg -I | --info filename [control-file] Show information about a package. dpkg -X | --vextract filename directory Extract and display the filenames contained by a package.
apt-get -s install *.deb
nebo
dpkg --dry-run -i *.deb
Každopádně "man" je tvůj kamarád Můžeš si udělat klidně vlastní repozitář, nikdo ti v tom nebraní. Viz třeba Howto: Create your own Debian or Ubuntu package repository.
dpkg --force-depends --install /cesta/nazev_balicku.deb
Takhle nainstalujete balíček i bez jeho závislostí.
A toto jsem našel lehce při jenom zběžném prohlídnutí manuálové stránky k dpkg
.
Já na tom nevidím nic extra složitýho. Ale asi jsem už "zdeformovanej" častým čtením manuálových stránek.
disk doslova a do písmene zaplevelují i takové soubory které pouze zabírají místo a vůbec nikdy nejsou použity.Poznáš systém, kde to tak nie je? Ako by si navrhoval vytvoriť systém, kde je len to čo potrebuješ? Ako ja, ako vývojár, mám vopred vedieť, čo ty potrebuješ a čo nie? Ak to dokážeš zmysluplne definovať, tak prisámvačku dostaneš čo chceš.
V r. 1997 bylo distribucí Linuxu asi 10. Víte kolik jich je dnes ???Áno, postrehol si správne, že už nie je rok 1997. Na druhej strane "hlavných" distribúcií je teraz tak ako v r. 1997 asi tak 5. V roku 1997: Debian, Redhat, Mandrake, Slackware, Gentoo. Teraz: Ubuntu (vychádzajúce z Debianu), Redhat, Mandriva (premenovaný Mandrake), Suse (vychádzajúce zo Slackware), a Gentoo. Možno debatovať o tom, či v tom terajšom zozname má alebo nemá byť Debian alebo Fedora. Všetky ostatné sú len špecifické distribúcie pre nasadenie v špecifických podmienkach. "One size fits all" neplatí. Je to ako keby si sa sťažoval, že nejazdíme všetci na Škode 120.
A co takový klasik?
Myslíte si že kdyby onen klikací prvek - tlačítko něměnilo svůj název podle toho jaké zobrazení je momentálně nastaveno, kdyby se to tlačítko jmenovalo třebas Switch/xxx že by to nebylo pro začátečníka přehlednější a intuitivnější?
Tlačítko které mění svůj název podle toho, co jím navolíme.Ono to není tlačítko ale rolovací nabídka, což je imho jeden ze základních graických ovládacích prvků (a to rozhodně nejen na linuxu). Ještě nikdy jsem neslyšel, že by s tímto měl někdo problém, ne tak člověk, který počítač používá více než 12 let.
Zároveň jsem přemýšlel nad tím, jak jsem si mohl tuto záležitost s duplicitní ikonou Computer způsobit sám ke své nevoliLibovolné místo se dá přidat do záložek stisknutím Ctrl-D v okně nautilu, občas člověk něco takové může zmáčkout omylem (kolikrát jsem si rval vlasy, když jsem v terminálu omylem zmáčkl Ctr-S, a potom, v domnění že to spravím, jsem pomocí Ctrl-Q okno terminálu zavřel...)
I když jste opoměl poznamenat že v postraní nabídce se ještě musím tlačítkem, které je nahoře této postraní nabídky, přepnout do zobrazení Places, abych onen symbol Computer vůbec viděl a mohl s ním cokoliv dělat.Velice se vám omlouvám, že jsem vás poskytnutím neúplných a značně zavádějících informací přinutil přijít na to sám, už se to vícekrát nestane.
Tiskni
Sdílej: