Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Mám takovou centrální tabulku v databázi, která slouží pro ověřování uživatele v různých aplikacích jako je pureftpd, dovecot, systémoví uživatelé ... Není problém postavit frontend nad tou databází a přidávat uživatele "hezky klikáním", ale problémem je, že každá aplikace běží na jiném serveru a mají různé uživatelské adresáře. Potřeboval bych poradit, jak co nejefektivněji automaticky založit/vymazat tyto adresáře na všech serverech při vytvoření/smazání uživatele. Třeba dovecot a pureftpd umí adresáře zakládat sami(ostatní aplikace ale ne), ale už je samozřejmě nesmažou.. Napadlo mě několik možností:
1. speciální tabulka smazaných uživatelů se strukturou (uzivatel, aplikace), na všech serverech by běžela v pozadí nějaká aplikace či skript, která by periodicky četla tabulku a uživatele mazala. To samé při vytváření.
2. zakládat/mazat uživatele spuštěním aplikací přes ssh
Oba tyto nápady mi přijdou nevhodné. Ta 2 není z bezpečnostního hlediska dobrá a ta 1 vlastně taky. Neznáte nějaký další způsob jak zakládat/mazat uživatelovi adresáře automaticky? (.. možná už někdo naprogramoval nějaký program který to umí, nevím?)
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: