Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
Mám takovou centrální tabulku v databázi, která slouží pro ověřování uživatele v různých aplikacích jako je pureftpd, dovecot, systémoví uživatelé ... Není problém postavit frontend nad tou databází a přidávat uživatele "hezky klikáním", ale problémem je, že každá aplikace běží na jiném serveru a mají různé uživatelské adresáře. Potřeboval bych poradit, jak co nejefektivněji automaticky založit/vymazat tyto adresáře na všech serverech při vytvoření/smazání uživatele. Třeba dovecot a pureftpd umí adresáře zakládat sami(ostatní aplikace ale ne), ale už je samozřejmě nesmažou.. Napadlo mě několik možností:
1. speciální tabulka smazaných uživatelů se strukturou (uzivatel, aplikace), na všech serverech by běžela v pozadí nějaká aplikace či skript, která by periodicky četla tabulku a uživatele mazala. To samé při vytváření.
2. zakládat/mazat uživatele spuštěním aplikací přes ssh
Oba tyto nápady mi přijdou nevhodné. Ta 2 není z bezpečnostního hlediska dobrá a ta 1 vlastně taky. Neznáte nějaký další způsob jak zakládat/mazat uživatelovi adresáře automaticky? (.. možná už někdo naprogramoval nějaký program který to umí, nevím?)
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: