V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ve windows: Stahnite iso nebo tar - je to jedno.
"Rozbalte" iso nebo tar pomoci winraru ci 7zip do korene flashky.
Spustte bootinst.bat (tusim ze je v adresari boot) a sledujte pokyny terminalu.
Hotovo muzete bootovat. Kazdy soucasny notebook to z USB umi. Jen je treba zmenit prioritu bootovacich zarizeni va setupu. Implicitne se dava interni HDD jako prvni medium - takze to musite zmenit.
I tady na Abicku je spusta navodu jak udelat bootovaci flashdisk
a dat na nej prakticky jakoukoli live distribuci.
>>>Vsechny navody mne odkazuji na nabootovani z live cd a posleze tvorbu primo z linuxu, jenze to neni v mem pripade mozne.
Takovyto flashdisk si muzete udelat i na jinem PC (u kamarada) jez ma opt. mechaniku.
U mininotebooku pokud ma 1 GB RAM a vic tak pouzivejte volbu copy2ram - tim se beh celeho systemu jeste vice zrychli.
Slax muzete pouzivat jako primarni system. Defaultne je na siti "hluchy" tzn nebezi mu zadni naslochajici daemoni, takze nevadi ani vychozi heslo pro roota "toor" ktery kazdy utocnik zkousi jako prvni.
Instalace programu pomoci modulu je tez pomerne jednoducha. Pokud Vam staci net a nejaky audio, video tak mate vlastne hotovo.
Tiskni
Sdílej: