Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Řešení dotazu:
/etc/X11/xorg.conf
, jak už tu bylo zmíněno. Do sekce "Screen" stačí přidat položku s požadovaným rozlišením:
Subsection "Display" Depth 24 Modes "1280x800" "1024x768" "800x600" EndSubsectionOstatní rozlišení nejsou důležitý, ani tam nemusí být, nebo si je můžeš nastavit jaký potřebuješ ty. Defaultní je vždycky to první, jestli se nepletu.
Děkuju za info. Koukal jsem do souboru xorg.conf a žádná informace o rozlišení tam nebyla. Chtěl jsem tam přidat tyto informace, ale při ukládání souboru to hlásí chyby, že soubor nelze uložitŽe by práva souboru
/var/log/Xorg.0.log
.
/var/log/Xorg.0.log
xserver-xorg-video-openchrome
a v xorg.conf
změnit řádek Driver "vesa"
na Driver "openchrome"
.
sudo aptitude update sudo aptitude install xserver-xorg-video-openchrome
Tím nainstaluješ ovladač grafiky.
Jinak musíš upravit konfigurační soubor /etc/X11/xorg.conf
(nemusí existovat, může být prázdný). Měl bys tam dát něco takovýho:
Section "Device" Identifier "Grafika_via" Driver "openchrome" EndSection
Upravit konfigurační soubor /etc/X11/xorg.conf můžeš např. v editoru nano (sudo nano /etc/X11/xorg.conf
).
Jenom malá poznámečka. xorg.conf
taky můžeš vygenerovat automaticky pomocí příkazu sudo Xorg -configure
Fatal server error: Server is already active for display 0 If this server is no longer running, remove /tmp/.X0-lock and start again. Please consult the The X.Org Foundation support at http://wiki.x.org for help. ddxSigGiveUp: Closing log mira@Mira:~$
/tmp/.X0-lock
a zkusit ho spustit znovu.
Section "Monitor" Identifier "Configured Monitor" HorizSync 30-70 VertRefresh 50-150 EndSectionJeště jednou vám všem děkuju za super příspěvky, protože bez vás bych neudělal vůbec nic. Jak jsem už psal, jsem v Linuxu úplnej začátečník a bez vašich rad bych si ani s touhle informací ani neuprd
Tiskni
Sdílej: