Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Při použití kvalitního HW odpadají problémy se SW apod. Problémy jsou maximálně s nekompatibilitou ostatních FC zařízení komunikujích na jiné úrovni.
Single Controller je vždy levnější, ale zase při výpadku čekáte na servis. při dual controlleru máte do FC Switche připojeno přes 2 páry toto zařízení. Dá se i přes Dual Controller udělat HA CLuster apod.
Zálohování SAN - na druhé dedikované pole popř. do clusteru a následně do SAN páskového systému LTO.
Obyvklým je dávat vždy jeden cluster HA na 1x SAN i když pomocí SAN BLADE se dá docílit vícenásobné HA
SATA se používají pro velké pole ( disky ES ), SAS disky pomalu nahrazují výkonem disky FC
SAN lze bez problémů poskládat z kvalitních komponentů ( dělám to takto již celkem dlouho ), popř. lze vzít hotový výrobek od HP,DELL,SUN a ostatních.
Obyvklým je dávat vždy jeden cluster HA na 1x SAN i když pomocí SAN BLADE se dá docílit vícenásobné HA
Zajima me spis scenar: 2x Xen hypervisor server - iSCSI - 1x SAN
v pripade ze nepojede SAN = velky problem Lepe poridit jedno SAN s dual controlerem nebo nejak naconfigurovat 2x SAN cluster?Jak caste jsou hw problemy SAN?
Takze to vidim na nejake iSCSI + SuperMicro a OSS nebo Nexentu/Open-E
2 stroje se shodnym poctem disku - iSCSI target jako HA.
- data se zapisuji na oba SAN stroje (DRBD nebo neco podobneho) - jeden iSCSI target (IP) ktery bezi na SAN 1 a v pripade jeho nedostupnosti se presune na SAN - jeste me napada iSCSI multipath
Jeden SAN + jeho zaloha. V pripade hw padu SANu je potreba vymenit hw a pokud jsou necitelne disky tak obnovit kompletni SAN ze zalohy. Coz se muze rovnat nedostupnosti SAN/nemoznosti provozovat virtualy v radu hodin. Tohle se opravdu bezne toleruje v jinych firmach?
iSCSI dnes je celkem v kurzu, ale spousta HW nedělá iSCSI target jako iSCSI na HW, ale vytvoří si jen vlastní LUN SW na disku ( xx-TB fail na disku a v něm jsou další jednotky dělá to třeba takto WSS od MS ) a při zálohování se to chová celkem divně.
Proto bych iSCSI moc nedoporučoval, spíše jít cestou FC s tím, že následná konfigurace by byla řešena optikou přes nějaký switch od HP/CISCO. U iSCSI je jasné, že je tu možnost mít přřes iSCSI namapován celý systém vzdáleně přes IP, ale toto se dá
udělat i jinými prostředky. Stále je lepší mít nějaký FS na reálném systému.
SW na Disaster Recovery tak, aby to bylo ideálně obnovitelné bez nějaké ztráty pro Opensource moc není, spíše se používají komerční nástroje od NetVaultu,Symantecu,Legato nebo HP. Ale ty SW to je opravdu celkem slušný ranec
peněz. Bohužel freeware, který by dokátal toto no moc toho není.
1) IP-SAN = z hw hlediska se jedna o case + mb + cpu + RAM + RAID controler/y + disky a to cele je rizeno specializovanym OS/BIOS? Porad totiz nechapu ten vyznam dual controleru. Kdyz mi padne zakladni deska do ktere je zasazen controler tak je mi ten druhy stejne k nicemu ne? Nebo je architektura IP-SAN jina?
IP-SAN by melo slouzit pro vice fyzickych serveru, tedy umoznovat live migrace atd. Cimz se vzhledem k cene vylucuje FC reseni.
Koukam tedy po reseni typu OpenFiler v HA (2x server) aby byl zajisten beh virtualu i v pripade vypadku jednoho z mirroru(serveru) SAN.
Tiskni
Sdílej: