Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Pokud chcete zjistit, jestli daná doména má být podepsaná, zeptejte se na záznam DS.
Pokud chcete „důkaz“, že poskytnutá odpověď byla rekurzivním validujícím serverem ověřena, je nutné, aby všechny DNS servery po cestě (v terminologii Bindu forwarders) podporovaly rozšíření EDNS. Jinak se příznaku ad nedočkáte a kromě toho váš server bude do logu křičet, že rodič neumí EDNS.
dig +norec domain.ltd @ns.postkujici-moje-dns-zaznamy.ltd dsJe to takto spravne nebo mam v zapise chybu? Prave z duvodu, ze vsechny servery po ceste dle mne dnssec (potazmo tedy i EDNS) nemaji, tak sem se ptal primo dns-serveru, ktery ty moje zaznamy jako nejhlavnejsi poskytuje do Internetu. Je to dostacujici nebo i vsechny dns-servery po ceste k od meho dns-serveru k memu registratorovi (v mem pripade forpsi) musi dnssec + EDNS umet, aby domena mohla byt overena? To same se tyka i dlv-repozitaru, ze vsechny servery mezi mym dns-server a dlv-serverem musi toto podporovat? dekuji
DS záznamy ale žijí v nadřazené zóně. Jsou tam proto, protože potvrzují pravost veřejných klíčů uložených v delegované zóně. Takže potřebujete dotaz dig -t DS domain.ltd @ns.ltd
. (A tu část určující konkrétní server můžete vynechat.)
EDNS je potřeba jen na serverech, které provádějí překlad na něčí žádost (typicky na celé cestě dotazu mezi klientem a autoritativním serverem), protože DNSSEC je postaven tak, že servery musí samy vracet k požadovaným záznamům i jejich podpisy a tazatelé nemají povinnost obcházet odpovídatele, kteří tak nečiní (například neumí EDNS). To všechno proto, aby se už tak pomalé DNS nebrzdilo dodatečnými dotazy navíc (asi jako když server automaticky přihazuje glue záznamy).
Pokud máte doménu druhého řádu pod cz., tak si na testovacím validujícm resolveru vypněte všechny forwardery, vyprázdněte cache a testujte. Pak by jste měl být být omezen jen schopnostmi autoritativních serverů CZ.NIC a vaší domény. (Za předpokladu, že všechny autoritativní servery vaší domény máte pod palcem, ne že si necháváte hostovat slavy u někoho, kdo má vypnutý EDNS.
Tiskni
Sdílej: