Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Pokud chcete zjistit, jestli daná doména má být podepsaná, zeptejte se na záznam DS.
Pokud chcete „důkaz“, že poskytnutá odpověď byla rekurzivním validujícím serverem ověřena, je nutné, aby všechny DNS servery po cestě (v terminologii Bindu forwarders) podporovaly rozšíření EDNS. Jinak se příznaku ad nedočkáte a kromě toho váš server bude do logu křičet, že rodič neumí EDNS.
dig +norec domain.ltd @ns.postkujici-moje-dns-zaznamy.ltd dsJe to takto spravne nebo mam v zapise chybu? Prave z duvodu, ze vsechny servery po ceste dle mne dnssec (potazmo tedy i EDNS) nemaji, tak sem se ptal primo dns-serveru, ktery ty moje zaznamy jako nejhlavnejsi poskytuje do Internetu. Je to dostacujici nebo i vsechny dns-servery po ceste k od meho dns-serveru k memu registratorovi (v mem pripade forpsi) musi dnssec + EDNS umet, aby domena mohla byt overena? To same se tyka i dlv-repozitaru, ze vsechny servery mezi mym dns-server a dlv-serverem musi toto podporovat? dekuji
DS záznamy ale žijí v nadřazené zóně. Jsou tam proto, protože potvrzují pravost veřejných klíčů uložených v delegované zóně. Takže potřebujete dotaz dig -t DS domain.ltd @ns.ltd
. (A tu část určující konkrétní server můžete vynechat.)
EDNS je potřeba jen na serverech, které provádějí překlad na něčí žádost (typicky na celé cestě dotazu mezi klientem a autoritativním serverem), protože DNSSEC je postaven tak, že servery musí samy vracet k požadovaným záznamům i jejich podpisy a tazatelé nemají povinnost obcházet odpovídatele, kteří tak nečiní (například neumí EDNS). To všechno proto, aby se už tak pomalé DNS nebrzdilo dodatečnými dotazy navíc (asi jako když server automaticky přihazuje glue záznamy).
Pokud máte doménu druhého řádu pod cz., tak si na testovacím validujícm resolveru vypněte všechny forwardery, vyprázdněte cache a testujte. Pak by jste měl být být omezen jen schopnostmi autoritativních serverů CZ.NIC a vaší domény. (Za předpokladu, že všechny autoritativní servery vaší domény máte pod palcem, ne že si necháváte hostovat slavy u někoho, kdo má vypnutý EDNS.
Tiskni
Sdílej: