Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Řešení dotazu:
Co dát do /etc/rc.local řádek s "killall dhcpd"?
Pravda, nejčistší je to odebrat z runlevelu.
Víš, pointa systémového řešení je v tom, že je v tom řád. Až se k danému stroji dostane někdo po letech, bude ho zkoumat, uvidí symlink a službu nakonfigurovanou a bude pátrat, proč neběží (že ji zabiješ v rc.local) ... bude Tě proklínat. Já jsem jen odpověděl na Tvou otázku. Ostatní odpověděli tak, aby ses naučil ještě něco víc, abys viděl souvislosti.
/etc/init.d/Poté jsou definovány tzv. runlevely. Můžeme si pod nimi představit něco jako profily. Každý runlevel obsahuje několik služeb, resp. symlinky na služby.
/etc/inittab ... id:2:initdefault: ...Nebo pokud neexistuje, tak v :
/etc/init/rc-sysinit.conf ... env DEFAULT_RUNLEVEL=2 ...Podle toho, které číslo tam je definované, se spouští runlevel (seznam služeb). V tomto případě se spouští všechny služby, jenž jsou umístěny v adresáři :
ls -l /etc/rc2.d/ total 4 README S16ssh -> ../init.d/ssh S19mysql -> ../init.d/mysql S20fancontrol -> ../init.d/fancontrol S20hp-health -> ../init.d/hp-health S20vsftpd -> ../init.d/vsftpd S50rsync -> ../init.d/rsync S70dns-clean -> ../init.d/dns-clean S70pppd-dns -> ../init.d/pppd-dns S91apache2 -> ../init.d/apache2 S99grub-common -> ../init.d/grub-common S99ondemand -> ../init.d/ondemand S99rc.local -> ../init.d/rc.localOněh runlevelů bývá většinou 6 "/etc/rc1.d" až "/etc/rc6.d".
rm /etc/rc2.d/dhcpdAž budeš chtít spouštět dhcpd server po startu, tak stačí symlink opět vytvořit :
ln -s /etc/init.d/SXXdhcpd /etv/rc2.d/SXXdhcpdV tvém případě si nezapomeň zjistit, jaký runlevel se ti spouští a z jakého runlevelu ho tedy máš smazat. V příkladu pracuji s runlevel 2, možná používáš runlevel 3, nebo 5.
sudo update-rc.d dhcpd remove
a pak opět zapnout pomocí sudo update-rc.d dhcpd defaults
. Nebo třeba program rcconf
či jiný.
Tiskni
Sdílej: