Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
1. nahodit demona na slacku 2. mikrotiky nasmerovat nej ci na ty nadrazene ... ... ... 5. konecno tak nejak jsem se chtel preptat
Taky dam jedno doporučení - pročíst resumé o OSPF.
Jj, a proto je dobré router-id explicitně nastavit, aby jste měl zajištěnu stabilitu sítě. Čili když se vám někdo hrabe v routeru, aby vám nezboural topologii přidáním/ubráním IP adresy interfejsu. Jelikož DR a BDR by měly být na nejpřístupnější části sítě.
Takze je dobry si namalovat strom site a na koren (=iGW typicky) dat treba 10000 a postupne to na koncovy routery snizovat?To je uplny nesmysl. Viz muj dalsi prispevek.
Teprve po druhém čtení mi došlo, že chápete loopback jako něco z rozsahu 127.0.0.0/8. Loopback je v "sítích" používaný jako virtuální interfejs, který nikdy "nespadne", má nějakou konkrétní IP adresu a pokud je nějaká cesta živá, tak zajišťuje, že se na ten loopback/uzel vždy lze dostat.
Dělení na arey zajišťuje logické členění sítě.
Jmenoval jsem onen odkaz jako "resumé", nástin vnitřních vazeb. Pokud bude tazatel brát ospf vážně, jednou na ony pojmy v praxi narazí.
Loopback je loopback a dummy je dummy, neni to to same. Vlastne jen potvrzujes to co jsem psal o dummy rozhrani.Teprve po druhém čtení mi došlo, že chápete loopback jako něco z rozsahu 127.0.0.0/8. Loopback je v "sítích" používaný jako virtuální interfejs, který nikdy "nespadne", má nějakou konkrétní IP adresu a pokud je nějaká cesta živá, tak zajišťuje, že se na ten loopback/uzel vždy lze dostat.
Ale v praxi jsem na to nenarazil v zadne czfree siti (netvrdim ale ze neni...), natoz aby to potreboval zacatecnik. Ted je to jen zbytecne matouci.Dělení na arey zajišťuje logické členění sítě.
Loopback je loopback a dummy je dummy.
Máte pravdu v tom, že tazatel bude používat mikrotik a tedy linux. Proto je lepší ho odkázat třeba na zdejší seriál o ospf
Ad Czfree (neznam její síť) ... u řádově stovek (50+) routerů bych dělení na více areí dal.
Dělení na arey zajišťuje logické členění sítě.Cely koncept areas tak, jak je udelany v OSPF, je zejmena silne brain-damaged a je vhodne se mu uplne vyhnout. Pro rozumne velke site staci pouzit jedinou areu a pro jeste vetsi site bych pouzil oddelena OSPF a spojil je pomoci BGP. Krom toho zmineny odkaz opomiji dulezitou vec ohledne areas - pokud rozdelim velkou sit na areas, aniz bych mel adresy pridelene tak, aby se dobre agregovaly na jednotlive areas, pak nedojde ke snizeni LSA updates, ale naopak ke zvyseni (protoze za kazdy area-externi prefix se vygeneruje jedna net-summary LSA, zatimco vsechny lokalni stub prefixy jednoho routeru se uvnitr arey propaguji pomoci jedine router-LSA).
Tiskni
Sdílej: