Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Skúšal som smbpasswd -a root aj smbpasswd root ale stále sa mi nedarí prihlásiť sa do domény.Možná tento bug: Bug 6880 cannot list workgroup servers Každopádně to není problém distribuce: Bug 293587 net-fs/samba-client-3.4.3 cannot list workgroup servers Řešení: čekat, až se dostane do distribucí opravená Samba. Zatím je možné pracovat v textovém režimu třeba přes MC (SMB Link), protože problém se týká grafického prostředí (a možná jen KDE?).
Chcem sa však spýtať či to je heslo roota v systéme alebo v smbpasswd?Ak tomu dobre rozumiem tak Samba na Linuxe má robiť PDC a problémom je prihlásenie sa užívateľa na počítači bežiacom Windows. Tak? a) na sambe musí existovať konto pre počítač s windowsom (vyrobené pomocou
smbpasswd -a -m
). Podmienkou toho je existencia Linuxového konta s menom počítača a pridaným znakom $ (napr. pre win clienta fero treba urobit Linux konto fero$ a potom smbpasswd -a -m 'fero$'
)
b) win client sa musí pripojiť do domény (net join
meno_domeny)
c) windows client v takejto doméne overuje meno a heslo vytvorené/nastavené pomocou smbpasswd. Myslím, že na pridanie užívateľského konta do domény cez smbpasswd musí existovať užívateľ v Linuxovom systéme s rovnakým menom (ale nemusí byť schopný sa prihlásiť interaktívne - konto môže byť bez shellu/domovskeho adresara/možno aj locknuté).
d) aj keď nezafunguje pripojenie Win clienta do domény, alebo prihlásenie užívateľa (napr. kôli vadnému NETLOGON share, login skriptom, ...) tak by malo byť možné overiť správnosť nastavenia hesla napr. cez pokus o prístup na adresár zdieľaný z PDC (napr. cez net use \\meno_pdc\meno_sharu /user:meno_domeny\meno_usra
).
e) či security má byť user - to si nie som istý. Večer sa dostanem k systému, kde podobný scenár bežím a pozriem čo tam mám.
f) logy, logy, logy
Tiskni
Sdílej: