Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
crontab: * * * * * tomas wget -rP /home/tomas/pozadi adresaIPkamery
Řešení dotazu:
xwininfo: Window id: 0x60000f "xterm" Absolute upper-left X: 2 Absolute upper-left Y: 85 Relative upper-left X: 0 Relative upper-left Y: 25 Width: 579 Height: 316 Depth: 8 Visual Class: PseudoColor Border width: 0 Class: InputOutput Colormap: 0x27 (installed) Bit Gravity State: NorthWestGravity Window Gravity State: NorthWestGravity Backing Store State: NotUseful Save Under State: no Map State: IsViewable Override Redirect State: no Corners: +2+85 -699+85 -699-6.4 +2-623 -geometry 80x24+0+58ID okna je 0x60000f, to treba nastavit xloadimage -windowid 0x60000f obrazok.png
Lze z commandliny nastavit obrázek na pozadí?
Lze, podívejte se třeba na hsetroot
. Desktopové prostředí ale může takto nastavené pozadí překrýt vlastním (nevím jak je na tom Xfce nebo LXDE, ani jedno z nich nemám).
xfconf-query -c xfce4-desktop -p /backdrop/screen0/monitor0/image-path -s /path/to/snapshot
/backdrop/screen0/monitor0/image-patha
/path/to/snapshotnemám nikde takové adresáře. Napsal jsem tedy toto:
xfconf-query -c xfce4-desktop -p 2010-01-07\ 13-00-22.jpg -sOdpověď jsem dostal tuto:
** (process:11859): CRITICAL **: Failed to init libxfconf: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.A změnila se mi ikona v horním panelu která signalizuje stav baterie xfce4-power-manager.
Spis zkuste
xfconf-query -c xfce4-desktop -p /backdrop/screen0/monitor0/image-path -s /home/uzivatel/obrazekkamery.jpg
Jen pro upresneni, /backdrop/screen0/monitor0/image-path je nejspise nejaka cesta "registru" v Xfce, kde je ulozena cesta k obrazku na pozadi, toto je tam tedy dulezite. Teprve az /path/to/snapshot melo naznacovat, ze to se melo zamenit za obrazek, kde je ulozen snapshot z kamery
xfconf-query -c xfce4-desktop -p /backdrop/screen0/monitor0/image-path -s /home/tomas/obrazek.jpgje také funkční.
feh --bg-center /home/tomas/obrazek.jpgdokáže změnit pozadí i v LXDE. Moc děkuji všem za pomoc.
feh --bg-center obrazek.jpgzmění pozadí v Xfce 4.6.1. Není to úplně nejlepší, protože to dost zatíží procesor při změně obrázku. Dojde k tomu že feh pozadí sice změní, ale Xfce má snahu to pozadí zase změnit. Xfce tedy nastaví znovu obrazek.jpg na pracovní plochu (který je nastaven v xfdesktop-settings) tento obrazek.jpg už je ale přepsaný novějším, takže dojde k aktualizaci obrázku na pracovní ploše. Pozadí kolem obrázku na pracovní ploše je nejlepší nastavit na černou barvu, protože jinak tam bude přeblikávat černá barva.
Tiskni
Sdílej: