NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Chci se zeptat, podařilo se někomu vypálit tento obraz tak, aby po kontrole vypáleného média dostal některý z těchto kontrolních součtů?
Nechápu, jak je to možné, ale nepodařilo se mi to ani jednou. Když obraz stáhnu na HDD, kontrolní součet (sha256sum) souhlasí. Ale ten obraz prostě nejde vypálit.
Na jednom počítači WinXP a Nero - obraz se vypálí (zkusil jsem vypálit jedno CD-R a jedno CD-RW), ale sha256sum /dev/sr0
nevrátí korektní součet nebo zhavaruje na I/O chybě (+-střídavě). dd if=/dev/sr0 | sha1sum
prozradí, že přes dd
projde o několik set kB méně dat, než odpovídá velikosti obrazu - na dvou různých počítačích s použitím tří různých distribucí dd
vrátilo méně dat, než by mělo (a vždy stejně, až při zkoušce na třetím zcela novém PC to vrátilo dat ještě o něco méně).
Další dva pokusy o vypálení proběhly na dalším počítači s poslední Fedorou a za použití K3b. K3b zhavarovalo pokaždé hned na začátku vypalování (jen pokaždé poničilo médium zaváděcí stopou), ještě před začátkem vypalování přitom spočítalo správný md5 součet souboru s obrazem.
V QEMU přitom z toho obrazu v pohodě nabootuji. Tak vážně nevím, co si o tom myslet.
Kouknul bych se sem: Chybně vypálený ISO obraz, následná kontrola vypálení skončí s chybou.
Dík za reakci, s tím nevypálením na druhé vypalovačce (na stroji s Fedorou) to byl planý poplach, ta palírna teď není schopná vypálit nic (resp. vypálí pár set kB na začátek média a skončí chybou), přitom jsem s ní ještě před čtrnácti dny bez problémů vypaloval. Už mám koupenou novou, budu zkoušet dál.
Pokud jde o odkazovanou diskusi - už jsem se setkal s tím, že dd if=/dev/sr0
vrátilo o pár set kB víc dat (začátek byl identický s image, na konci byly přilepeny nulové byty). Ale tady poprvé koukám na to, že z média vyleze méně bajtů (251904000) než je velikost image (252030976). Až teď mě napadlo porovnat kontrolní součet /dev/sr0
s kontrolním součtem prvních 251904000 bytů image - součty sedí. Rozdíl je 126976 bytů a opět kontrolním součtem jsem ověřil, že jsou to samé nuly.
Takže "záhada" je asi vyřešena - Nero je zřejmě "přechytralé" a nedopaluje nulové byty na konec média. A druhá vypalovačka zřejmě nefunguje, takže vlastně nevím, jak se zachová K3b. Vyzkouším.
Díky za nakopnutí, bylo to ve skutečnosti celkem prosté, ale tahle banalita byla součástí širšího okruhu nehod, které mě včera potkaly, takže už jsem se nedokázal při pokusu o řešení vymanit z myšlenkových stereotypů, které vedly k vytvoření záhady namísto k vyřešení problému.
Tiskni
Sdílej: