Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Chci se zeptat, podařilo se někomu vypálit tento obraz tak, aby po kontrole vypáleného média dostal některý z těchto kontrolních součtů?
Nechápu, jak je to možné, ale nepodařilo se mi to ani jednou. Když obraz stáhnu na HDD, kontrolní součet (sha256sum) souhlasí. Ale ten obraz prostě nejde vypálit.
Na jednom počítači WinXP a Nero - obraz se vypálí (zkusil jsem vypálit jedno CD-R a jedno CD-RW), ale sha256sum /dev/sr0
nevrátí korektní součet nebo zhavaruje na I/O chybě (+-střídavě). dd if=/dev/sr0 | sha1sum
prozradí, že přes dd
projde o několik set kB méně dat, než odpovídá velikosti obrazu - na dvou různých počítačích s použitím tří různých distribucí dd
vrátilo méně dat, než by mělo (a vždy stejně, až při zkoušce na třetím zcela novém PC to vrátilo dat ještě o něco méně).
Další dva pokusy o vypálení proběhly na dalším počítači s poslední Fedorou a za použití K3b. K3b zhavarovalo pokaždé hned na začátku vypalování (jen pokaždé poničilo médium zaváděcí stopou), ještě před začátkem vypalování přitom spočítalo správný md5 součet souboru s obrazem.
V QEMU přitom z toho obrazu v pohodě nabootuji. Tak vážně nevím, co si o tom myslet.
Kouknul bych se sem: Chybně vypálený ISO obraz, následná kontrola vypálení skončí s chybou.
Dík za reakci, s tím nevypálením na druhé vypalovačce (na stroji s Fedorou) to byl planý poplach, ta palírna teď není schopná vypálit nic (resp. vypálí pár set kB na začátek média a skončí chybou), přitom jsem s ní ještě před čtrnácti dny bez problémů vypaloval. Už mám koupenou novou, budu zkoušet dál.
Pokud jde o odkazovanou diskusi - už jsem se setkal s tím, že dd if=/dev/sr0
vrátilo o pár set kB víc dat (začátek byl identický s image, na konci byly přilepeny nulové byty). Ale tady poprvé koukám na to, že z média vyleze méně bajtů (251904000) než je velikost image (252030976). Až teď mě napadlo porovnat kontrolní součet /dev/sr0
s kontrolním součtem prvních 251904000 bytů image - součty sedí. Rozdíl je 126976 bytů a opět kontrolním součtem jsem ověřil, že jsou to samé nuly.
Takže "záhada" je asi vyřešena - Nero je zřejmě "přechytralé" a nedopaluje nulové byty na konec média. A druhá vypalovačka zřejmě nefunguje, takže vlastně nevím, jak se zachová K3b. Vyzkouším.
Díky za nakopnutí, bylo to ve skutečnosti celkem prosté, ale tahle banalita byla součástí širšího okruhu nehod, které mě včera potkaly, takže už jsem se nedokázal při pokusu o řešení vymanit z myšlenkových stereotypů, které vedly k vytvoření záhady namísto k vyřešení problému.
Tiskni
Sdílej: