Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Chci se zeptat, podařilo se někomu vypálit tento obraz tak, aby po kontrole vypáleného média dostal některý z těchto kontrolních součtů?
Nechápu, jak je to možné, ale nepodařilo se mi to ani jednou. Když obraz stáhnu na HDD, kontrolní součet (sha256sum) souhlasí. Ale ten obraz prostě nejde vypálit.
Na jednom počítači WinXP a Nero - obraz se vypálí (zkusil jsem vypálit jedno CD-R a jedno CD-RW), ale sha256sum /dev/sr0
nevrátí korektní součet nebo zhavaruje na I/O chybě (+-střídavě). dd if=/dev/sr0 | sha1sum
prozradí, že přes dd
projde o několik set kB méně dat, než odpovídá velikosti obrazu - na dvou různých počítačích s použitím tří různých distribucí dd
vrátilo méně dat, než by mělo (a vždy stejně, až při zkoušce na třetím zcela novém PC to vrátilo dat ještě o něco méně).
Další dva pokusy o vypálení proběhly na dalším počítači s poslední Fedorou a za použití K3b. K3b zhavarovalo pokaždé hned na začátku vypalování (jen pokaždé poničilo médium zaváděcí stopou), ještě před začátkem vypalování přitom spočítalo správný md5 součet souboru s obrazem.
V QEMU přitom z toho obrazu v pohodě nabootuji. Tak vážně nevím, co si o tom myslet.
Kouknul bych se sem: Chybně vypálený ISO obraz, následná kontrola vypálení skončí s chybou.
Dík za reakci, s tím nevypálením na druhé vypalovačce (na stroji s Fedorou) to byl planý poplach, ta palírna teď není schopná vypálit nic (resp. vypálí pár set kB na začátek média a skončí chybou), přitom jsem s ní ještě před čtrnácti dny bez problémů vypaloval. Už mám koupenou novou, budu zkoušet dál.
Pokud jde o odkazovanou diskusi - už jsem se setkal s tím, že dd if=/dev/sr0
vrátilo o pár set kB víc dat (začátek byl identický s image, na konci byly přilepeny nulové byty). Ale tady poprvé koukám na to, že z média vyleze méně bajtů (251904000) než je velikost image (252030976). Až teď mě napadlo porovnat kontrolní součet /dev/sr0
s kontrolním součtem prvních 251904000 bytů image - součty sedí. Rozdíl je 126976 bytů a opět kontrolním součtem jsem ověřil, že jsou to samé nuly.
Takže "záhada" je asi vyřešena - Nero je zřejmě "přechytralé" a nedopaluje nulové byty na konec média. A druhá vypalovačka zřejmě nefunguje, takže vlastně nevím, jak se zachová K3b. Vyzkouším.
Díky za nakopnutí, bylo to ve skutečnosti celkem prosté, ale tahle banalita byla součástí širšího okruhu nehod, které mě včera potkaly, takže už jsem se nedokázal při pokusu o řešení vymanit z myšlenkových stereotypů, které vedly k vytvoření záhady namísto k vyřešení problému.
Tiskni
Sdílej: