Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
acl siet 192.168.1.0/24
acl max maxconn 3
http_access deny siet max
Takto sa to neda?
iptables nic takové standardně neumí, protože vy potřebujete omezení přes zdrojovou i cílovou adresu. Kdybyste měl omezený počet zdrojů, tak by se dalo udělat vypsat connlimit pravidla pro každou zdrojovou adresu zvlášť.
connlimit sice má parametr --connlimit-mask, ale nějak nechápu, které stroje seskupuje.
iptables -s host -p tcp --syn --dport 80 -m connlimit --connlimit-above 10 -j REJECT
To podle mě řekne, že host může mít současně celkově 10 HTTP spojení, ale už ne per destination. Nebo se pletu?
-s host -d host
, a pro každého jednoho -s hosta tato (stejná) pravidla, lišící se jen tím -s hostem.
-d host
bych musel vypsat skoro všechny IP adresy na světě.
Řeknu to takhle: S connlimit nemám zkušenosti, proto ta poznámka, že nevím, jak funguje parametr masky.
Předpokládám, že modul connlimit počítá spojení podle filtrů vypsaných před ním. Takže -s source -m connlimit by měl omezit jen spojení ze source, ostatní by neměl ovlivnit.
Přiznám, že mě nepadlo, že by tazatel chtěl omezit počet spojení per dvojice zdroj-cíl. Předpokládal jsem, že stačí omezit počet spojení z každého zdroje.
Vyzkoušejte si, nad čím pracuje parametr masky. Jestli nad zdrojovou nebo cílovou adresou.
Obecné omezování je dost výpočetně složité, protože není paměťově únosné držet mezisoučty pro kvadratický prostor nad množinou všech adres. Zeptejte se na uživatelském mailing listu netfilteru.
Tiskni
Sdílej: