Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=1M
chci mit ale identicke oddily
diky;)
Že by faq?
Ber pro dd if a of jako proměnné. Stejně tak i u cpio, první a druhý parametr (u přesměrování) lze brát parametricky.
dd if=/dev/sda of=zaloha bs=1M
, vsechno potrebne nastaveni bude v tom souboru zaloha a pak udelam dd if=zaloha of=/dev/sdX bs=1M
a na disku sdX
se vytvori taky presna kopie vc. oddilu, dat a LVM... je to zak, ze jo?
Pokud by soubor zaloha
byl umístěn na pevném disku /dev/sda
, tak by se do souboru zaloha zkopírovala jenom část disku /dev/sda, protože něco zabírají systémy souborů, samotné soubory a adresáře...
Jinak by to dopadlo, pokud bys měl disky tři a zaloha
(soubor) bys vytvářel na jiném disku než /dev/sda. Samozřejmě tam musí být dost místa.
Příkaz dd
se hlavně používá ke „klonování” — tedy bit po bitu (bajt po bajtu)... udělá identickou kopii!
Jak cast disku sda?
Dejme tomu, že mám pevný disk /dev/sda
a pro jednoduchost na něm mám jenom jeden primární oddíl (jednotku) /dev/sda1
a dejme tomu, že /dev/sda1 je naformátována na systém souborů ext3 a že je tam nainstalovaný nějaký GNU/Linux... Pak se rozhodně celý obsah /dev/sda nevejde do souboru zaloha
, jestliže soubor zaloha je umístěn někde na /dev/sda1.
Pokud mají oba disky úplně stejnou velikost, tak je to v pohodě, jinak nevím.
Když nemaj stejnou velikost, tak zbyde nealokovaný místo.
man qemu-img
a v druhe pripade by melo stacit kpartx /cest/k/image.img
a jednotlive oddily by se ti mely objevit jako /dev/loop0p1 ... /dev/loop0px a pak uz jen mount /dev/loop0px /cesta/kam/to/chces
pokud chces
Tiskni
Sdílej: