Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=1M
chci mit ale identicke oddily
diky;)
Že by faq?
Ber pro dd if a of jako proměnné. Stejně tak i u cpio, první a druhý parametr (u přesměrování) lze brát parametricky.
dd if=/dev/sda of=zaloha bs=1M
, vsechno potrebne nastaveni bude v tom souboru zaloha a pak udelam dd if=zaloha of=/dev/sdX bs=1M
a na disku sdX
se vytvori taky presna kopie vc. oddilu, dat a LVM... je to zak, ze jo?
Pokud by soubor zaloha
byl umístěn na pevném disku /dev/sda
, tak by se do souboru zaloha zkopírovala jenom část disku /dev/sda, protože něco zabírají systémy souborů, samotné soubory a adresáře...
Jinak by to dopadlo, pokud bys měl disky tři a zaloha
(soubor) bys vytvářel na jiném disku než /dev/sda. Samozřejmě tam musí být dost místa.
Příkaz dd
se hlavně používá ke „klonování” — tedy bit po bitu (bajt po bajtu)... udělá identickou kopii!
Jak cast disku sda?
Dejme tomu, že mám pevný disk /dev/sda
a pro jednoduchost na něm mám jenom jeden primární oddíl (jednotku) /dev/sda1
a dejme tomu, že /dev/sda1 je naformátována na systém souborů ext3 a že je tam nainstalovaný nějaký GNU/Linux... Pak se rozhodně celý obsah /dev/sda nevejde do souboru zaloha
, jestliže soubor zaloha je umístěn někde na /dev/sda1.
Pokud mají oba disky úplně stejnou velikost, tak je to v pohodě, jinak nevím.
Když nemaj stejnou velikost, tak zbyde nealokovaný místo.
man qemu-img
a v druhe pripade by melo stacit kpartx /cest/k/image.img
a jednotlive oddily by se ti mely objevit jako /dev/loop0p1 ... /dev/loop0px a pak uz jen mount /dev/loop0px /cesta/kam/to/chces
pokud chces
Tiskni
Sdílej: