Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
WINEPREFIX=/home/me/někde/jinde winePodle mne každé řešení vyžaduje patchnutí wine, případně možná brutální SELinuxovou policy. A i to nepomůže, pokud si uživatel může někam nahrát svoji binárku wine (/home, /tmp, sshfs-mountnutý adresář, ...) a spustit ji.
A i to nepomůže, pokud si uživatel může někam nahrát svoji binárku wine (/home, /tmp, sshfs-mountnutý adresář, ...) a spustit ji.
~/.wine/dosdevices
aby namapovali písmenka disků někam do linuxových cest. Pokud tam budou mít uživatelé namapované c: na něco co je pro ně read-only a spravované adminem tak, že to obsahuje jen schválené programy, tak by to mohlo fungovat - wine nedokáže spustit programu ležící "mimo" některý z "disků" definovaný písmenkami ve ~/.wine/dosdevices
.
Tento adresář by se pak mohl nastavit tak, že uživatel tam nebude mít práva zápisu (případně nebude mít práva zápisu na celý ~/.wine
).
Nicméně lze to obejít např. přenastavením HOME (nebo spuštěním vlastní verze wine).
IMHO takto lze omezit jen méně zkušené uživatele, zkušenější to obejdou a omezení která by omezila i ty zkušenější (půlka $HOME read-only, noexec na $HOME, /tmp a všude kde má uživatel právo zápisu aby si nemohli zkompilovat vlastní wine, atd ...) by je nejspíš omezila dost i v jiných věcech.
uživatelé ti tam mohou spokojeně cpát nesmysly, stačí trochu vynalézavostiCož se dá řešit (a ve většině případů řeší) jinak než technickou cestou. V nejjednodušším případě uživatelé vynalézaví nebudou a tím je problém vyřešen. Jako další krok lze toto uživatelům zakázat a podpořit pravidelnou kontrolou a klasifikací porušení pracovní kázně, což vede na snížení platu o pohyblivou složku nebo k vyhazovu, což už si průměrný uživatel rozmyslí. Až v extrémním případě bych nasadil technické prostředky nad rámec toho co jsem navrhoval, neboť v těchto oblastech pak rapidně stoupá křivka nákladů na údržbu děleno užitná hodnota. Pokud například technologicky zakážu komukoliv spouštět programy, tak pak musím mít papírově ošetřeno kdo co smí spustit, evidenci, kontroly atp. Proto se to většinou nevyplatí
Jenže lidi běžně klikají v internetu na blbiny a ty se běžně chtějí samy instalovat. Neřeší, klikají yes, next, ok, další.Tohle imho ten r/o přístup vyřeší.
puberťáky na střední škole, kteří chtějí instalovat blbiny a nedejbože hry.Ty se daj omezovat školním řádem a trestat taky.
Tiskni Sdílej: