Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
WINEPREFIX=/home/me/někde/jinde winePodle mne každé řešení vyžaduje patchnutí wine, případně možná brutální SELinuxovou policy. A i to nepomůže, pokud si uživatel může někam nahrát svoji binárku wine (/home, /tmp, sshfs-mountnutý adresář, ...) a spustit ji.
A i to nepomůže, pokud si uživatel může někam nahrát svoji binárku wine (/home, /tmp, sshfs-mountnutý adresář, ...) a spustit ji.
~/.wine/dosdevices
aby namapovali písmenka disků někam do linuxových cest. Pokud tam budou mít uživatelé namapované c: na něco co je pro ně read-only a spravované adminem tak, že to obsahuje jen schválené programy, tak by to mohlo fungovat - wine nedokáže spustit programu ležící "mimo" některý z "disků" definovaný písmenkami ve ~/.wine/dosdevices
.
Tento adresář by se pak mohl nastavit tak, že uživatel tam nebude mít práva zápisu (případně nebude mít práva zápisu na celý ~/.wine
).
Nicméně lze to obejít např. přenastavením HOME (nebo spuštěním vlastní verze wine).
IMHO takto lze omezit jen méně zkušené uživatele, zkušenější to obejdou a omezení která by omezila i ty zkušenější (půlka $HOME read-only, noexec na $HOME, /tmp a všude kde má uživatel právo zápisu aby si nemohli zkompilovat vlastní wine, atd ...) by je nejspíš omezila dost i v jiných věcech.
uživatelé ti tam mohou spokojeně cpát nesmysly, stačí trochu vynalézavostiCož se dá řešit (a ve většině případů řeší) jinak než technickou cestou. V nejjednodušším případě uživatelé vynalézaví nebudou a tím je problém vyřešen. Jako další krok lze toto uživatelům zakázat a podpořit pravidelnou kontrolou a klasifikací porušení pracovní kázně, což vede na snížení platu o pohyblivou složku nebo k vyhazovu, což už si průměrný uživatel rozmyslí. Až v extrémním případě bych nasadil technické prostředky nad rámec toho co jsem navrhoval, neboť v těchto oblastech pak rapidně stoupá křivka nákladů na údržbu děleno užitná hodnota. Pokud například technologicky zakážu komukoliv spouštět programy, tak pak musím mít papírově ošetřeno kdo co smí spustit, evidenci, kontroly atp. Proto se to většinou nevyplatí
Jenže lidi běžně klikají v internetu na blbiny a ty se běžně chtějí samy instalovat. Neřeší, klikají yes, next, ok, další.Tohle imho ten r/o přístup vyřeší.
puberťáky na střední škole, kteří chtějí instalovat blbiny a nedejbože hry.Ty se daj omezovat školním řádem a trestat taky.
Tiskni
Sdílej: