V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Řešení dotazu:
ftp:$1$ng01N5FL$9zqReNr3Kz0blNZVEN83e/:14629:0:99999:7:::takze $1$ znamena je se jedna o MD5. osm znaku
ng01N5FLje podle meho teda ten salt. a zbyvajicich 22 znaku je hash meho MD5 (hesla zkombinovaneho se saltem)
9zqReNr3Kz0blNZVEN83e/. O ukladani hesla v linuxu vim nasledujici: Vezme se salt (napr jmeno uzivatele nebo nejaky retezec znaku ulozeny v kodu aplikace) smicha se urcitym algoritmem s heslem ktere zada uzivatel a udela se hash. ... Utocnik ktery ziska pristup k /etc/shadow a podari se mu napr bruteforce utokem ziskat z hashe retezec znaku tak vlastne ziska heslo smichane se saltem. On vsak potrebuje ciste jen heslo aby se dostal do systemu. Takze pokud nedokaze vypreparovat ciste heslo tak je mu ziskany retezec na nic. Tim ze utocnik ziska cisty salt tak ma vetsi sanci ho vypreparovat. Potom ale stale vidim jako slabinu ukladat salt jen tak. Chapu to uz spravne?
Chyba je v předpokladu, že salt je tajná informace. Jenže tak by to nemohlo fungovat, protože při ověřování hesla je potřeba hash spočítat a k tomu potřebujete salt znát (uživatel vám ho neřekne). Salt je proto veřejný a je v čisté (pouze zakódované) podobě uložen vedle hashe. Smysl salt je např. v tom, že:
passwd
/shadow
(někdy se tomuto triku říká slovníkový útok); s využitím salt by si musel udělat slovníky pro každou možnou hodnotu salt a těch je např. u MD5 2^48Pokud chcete zvýšit odolnost proti útoku hrubou silou, používejte delší hesla, širší abecedu nebo náročnější algoritmus (třeba blowfish), smysl salt je jiný - zajistit, aby danému heslu neodpovídal pokaždé stejný hash.
Vezme se salt (napr jmeno uzivatele nebo nejaky retezec znaku ulozeny v kodu aplikace) smicha se urcitym algoritmem s heslem ktere zada uzivatel a udela se hash.
To není úplně přesné. Za prvé salt není pevný, ale generuje se (pseudo)náhodně při změně hesla. Zkuste si párkrát změnit heslo a uvidíte, že i když budete dávat pořád stejné, všechny atributy uživatele budou stejné a použijete pokaždé stejný program, salt bude pokaždé jiný. Pevný salt (nebo i jen odvoditelný např. ze jména uživatele) by vzhledem k výše uvedenému neměl smysl. Za druhé to bývá spíš tak, že algoritmus výpočtu hashe má dva vstupy - heslo a salt - a z nich nějakým způsobem vyrobí výsledek.
Jak jste prisel na to cislo? Vychazite z toho ze salt ma 8 znaku a kazdy je kodovany 6 bity coz pak dava onech 48 (6x8)?
Myslím, že těch 48 bitů není úplně nezbytných, ale v praxi se to tak používá. Zkuste chvíli hledat, zdrojů na webu je dost.
Nasel bych hash ktery by odpovidal tomu v souboru shadow. Tzn. mam hash, mam salt, znam algoritmus jakym se sklada heslo+salt -> aby vznikl hash. Tzn. Mel bych heslo zkombinovane se salt, salt bych separoval a zbylo by mi ciste heslo. Pokud je moje dedukce spravna tak ten salt to az tak moc neztezuje...
Proč ignorujete poslední odstavec příspěvku, na který reagujete?
Kdyz to slouzi jen proto kdyby nahodou meli dva lide stejne heslo coz je mala pravdepodobnost pokud se budou drzet nejake prisne politiky tvorby hesel.
Uvedl jsem vám tři příklady důvodů. Proč dva ignorujete a chováte se, jako bych napsal jen jeden (shodou okolností ten nejméně podstatný)?
Tiskni
Sdílej: