Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
V debiane sa uvedeny subor nazyva (/etc/)libnss-ldap.conf
. Nezabudnite, ze editaciou si nanajvys posahate spojenie s LDAP serverom v pripade, ze na strane LDAP servera nebolo sifrovanie aktivovane/povolene.
Jednoducho to, ze nato, aby ste mohli pouzivat sifrovanie, musi sifrovanie podporovat aj LDAP server. Spociva to v:
uri ldaps://... ssl on tls_cacertfile /etc/path/to/ca.pem a zakomentujete ssl start_tlsa porad mi to jede na portu ldap 389, port 636 je stale zavreny.. co delam blbe?
Neviem na co vsetko pouzivate LDAP... ci len na mennu sluzbu NSS alebo aj na autentifikaciu. Ak aj autentifikaciu, tak treba uparvit podobne ako libnss-ldap.conf
aj (/etc/)pam_ldap.conf
.
Co myslite tym "port 636 je stale zavreny"? ked date netstat -an
, vidite port 636
ako LISTEN
?
Upravou hociktoreho z uvenenych konfigov nedocielite aktivovanie portu 636 ... Ako som vyssie pisal, toto musite spravit na strane servera (napr OpenLDAP server ak pouzivate ten) a nie klienta (sluzby NSS a PAM vyzuivaju LDAP z pohladu klienta). V klietovi dokazete nastavit, aby sa na server pripajal na port 636, ale pokial ten port nebude otvoreny na serveri, tak je ta komunikacia jalova
.
Skuste postupovat napr. podla linku z predchadzajuceho prispevku, alebo si vygooglite "openldap tls" ak teda openldap ako server aj pouzivate.
Tiskni
Sdílej: