Ubuntu na 𝕏 zveřejnilo text Plucky Puffin (odvážný papuchalk). Jedná se o jméno pro Ubuntu 25.04?
Google vyvíjí apku Terminal s Linuxem na Androidu (YouTube). Apka je součástí Android Virtualization Frameworku (AVF).
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Řešení dotazu:
O RAID1 jsem si četl na svět hardware protože jsem o tom věděl prdAha, tak pokud se bavíme o (pouze) Linuxu, tak od bodu 2 dál zapomeň, že jsi tam něco četl To, co najdeš integrované na desce, je v podstatě softwarový RAID, i když se tváří jako hardwarový - nadělá to víc problémů než užitku. V Linuxu se (v domácích strojích) nejčastěji používá softwarový RAID, googlit můžeš například mdadm, na Linuxsoftu vyšel článek o tom, jak SW RAID začít používat (http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=723), atd. zdrojů je dost. Co použít, to ti nedoporučím, je na tobě, co vlastně chceš. Udělat RAID1 i v konfiguraci, kterou jsi popsal, není nijak těžké (kromě dopadů na výkon zmíněných výše) Zálohování pomocí rsync je taky snadné, v podstatě mu řekneš jenom odkud, kam a nějaké parametry, aby vynechával věci, které zálohovat nepotřebuješ (/dev, /proc, /sys apod.); pomocí cronu můžeš zajistit, aby se to dělalo pravidelně automaticky.
rdiff-backup
určitě zvládneš, je na použití velice jednoduchý a umí inkrementální zálohy, takže můžeš obnovit starší verze souborů nebo i soubory smazané.
A proč mimo ten stroj?Protože když odejde třeba zdroj a vezme sebou vše včetně všech disků, tak máš tu zálohu jinde.
Tiskni Sdílej: