V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Stále LVM studuji a napadají mě další otázky. 1. Pokud chci vytvořit snapshot, musím mít pro něho ve VG vytvořenu prázdnou LV? 2. Pokud ano, musí být stejně velká jako zálohovaná LV nebo pouze taková, kolik obsahuje zdrojová LV dat? 3. Abych mohl zálohu uložit např. na externí médium, musím LV se snapshotem namountovat napr. do LVM a pak ji vykopírovat? 4. Co vubec ta zaloha obsahuje? To je nějaký "nečitelný soubor nebo přímo ta má data? 5. Mohu vytvořit snapshot celého disku? Respektive alespoň celé VG, tzn. oddílu s LVM? To je mých "pár" otázek, než přijdu zase na něco jiného. Za každou radu a pomoc mi tuto problematiku osvětlit, předem velice děkuji
Nyní jsem se pokusil zmenšit jednu LV, abych mohl vytvořit prázdnou pro snapshot. Nevím, zda je mé počínání ale správné viz. otázky výše. Měl jsem LV o velikosti 24GB, abych uvolnil 4GB provedl jsem příkaz: lvreduce -L 20G /dev/mapper/vg-home Odpověď zněla, že jse vše v pořádku. Vypsal jsem si lvscan a opravdu, LV home je 20GB. Po zkušebním restartu už ale server nenaběhl a stěžuje si na tuto LV home: either the The filesystem size is 6313984 blocks The physical size of the device is 5242880 blocks superblock of the partition table is likely to be corrupt! Mám tedy server odstavený. Děkuji za rady.
resize2fs
).
resize2fs /dev/cosi/kdesi 35G
1. Pokud chci vytvořit snapshot, musím mít pro něho ve VG vytvořenu prázdnou LV? ANO 2. Pokud ano, musí být stejně velká jako zálohovaná LV nebo pouze taková, kolik obsahuje zdrojová LV dat? NE, musi byt tak velka, kolik predpokladam, ze ubyde dat z puvodni LV, ze ktere jsem provedl snapshot 3. Abych mohl zálohu uložit např. na externí médium, musím LV se snapshotem namountovat napr. do LVM a pak ji vykopírovat? Mohu namountovat kamkoliv, v tom pripade bude jiz zaloha po zkopirovani odpovidat opravdove velikosti "snapshotovanych" dat 4. Co vubec ta zaloha obsahuje? To je nějaký "nečitelný soubor nebo přímo ta má data? Pri namountovani "se tvari" jako zalohovana data .. tj. vidim soubory i adresare 5. Mohu vytvořit snapshot celého disku? Respektive alespoň celé VG, tzn. oddílu s LVM? NE, odpoved je vyse od pana Filipa JiraskaMockrat dekuji za dosavadni pomoc.. PS: Prosim, do jakych tagu mam zde ukladat bezny text, aby byl formatovany?
PS: Prosim, do jakych tagu mam zde ukladat bezny text, aby byl formatovany?Odstavce (začátek a konec) se označují tagem
<p>
, pokud máte text (třeba zdrojový kód), kde chcete zachovat konce řádků, použijte <pre>
. Pokud HTML neznáte, je asi nejjednodušší použít WYSIWYG editor, myslel jsem, že pro nepřihlášené uživatele je standardně zapnutý…
xfs_freeze
, obecně by mělo fungovat znovu připojit souborový systém v režimu jen pro čtení: mount -o remount,ro /mount/point
Tiskni
Sdílej: