V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Použijte příkaz man dd ... parametr "noerror" by měl být pro "Ignoruje chyby při čtení"
Zadal bych "dd if=/dev/hda of=/dev/sdad1 conv=noerror" ... ano, hda je celé zařízení, včetně formátu disku, tedy včetně partiční tabulky apod.
Máte představu, co vlastně děláte? Chcete z toho dostat data? Neni lepší kopírovat jen /dev/hda1 a /dev/hda2 ... nebo brát přímo soubory?
Pěkné, asi bych postupoval stejně ... držím palce. A taky věřim, že TP je dost bezpečný, naštěstí i bohužel.
Ohledně klíče, bezpečnosti, by to mělo snad být tak, že je to záležitost elektroniky, řediče a disku.
Když není fyzicky poznat ten zkopírovaný, jak jste to zkoušel, jen připojením? Zkoumal jste, jaká data tam jsou zkopírována? Kdysi bych na ten disk koukal disk editorem ...
Na podrobnosti se ještě kouknu ... tuším, že je klíč někde mimo disk, už jsem o onu informaci kdysi zakop. Teď mne napadá jen testdisk, krom zmiňovaného ddrescue.
Doporučuje se obvykle system rescue cd ... jak procházim obsah, nic příhodného nevidim
No jo, já to jen opsal , taky jsem udělal tu samou chybu ...
Je to z jedna možností, ddrescue je další ... syntaxe je "ddrescue [options] infile outfile [logfile]", viz man ddrescue.
Já to jen vysvětlim ... vše je v linuxu soubor ... tedy i celý disk lze "chytit", adresovat, číst jako jeden soubor. Ať už zdrojový, nebo cílový.
A "fdisk -l /dev/sda" vypíše co? Zapsat libovolně velký soubor na zařízení lze pomocí "dd if=/dev/urandom of=/dev/sda bs=1000000 count=10000" ... lze upravit dle libosti (nějaké meze asi budou).
Jj ... nějak nás matete ... vidíte /dev/sdaf?
My vám to tolerujeme a pak se nedohodneme ... /dev/sda
vypadá líp ... stejně jako
device boot start end id system boot /dev/sdaf1 1 38913 7 hpfs/ntfs(opsal jsem to dobře?)
Chcete něco zkoušet? Měl byste mít jistotu, co chcete ... pokud je disk nějak vadnej, lze zkopírovat data normálně (např. cp). Pokud nejdou zkopírovat a disk už třeba nepřipojíte (takhle blbne mechanicky, když se dává do mrazáku?), tak udělat image celého disku ... to se dělá jako "dd if=/dev/hda of=/dev/sda" ... bez čísel, celý disk chcete ... a pak ho zpracovat ... jestli z něj, z té kopie něco dostanete, objevíte strukutru file systému apod.
Snad nekecam, že jsem slyšel, že zchlazení pomáhá, když se třeba disk neroztočí. Elektronka by šla vyměnit, když by šla, rozuměla si se zbytkem počítače.
Ohledně písmen, /dev/sdaf, google našel, že se to objevuje u lvm, virtualizace apod.
Děkuji za rpělivost, taky se učim.
Pokud se vytvoří nějaký nový filesystem, tak se musí ještě načíst ... nemůže to být tímhle? Při fdisku nějaký "ioctl" aktualizaci udělá ...
Jako jedinou možnost jsem zatim našel "hexedit" odkaz, aspoň pro nakouknutí, co tam vlastně je nakopírováno. Tedy použít by šlo "hexedit /dev/sdaf" zřejmě.
A máte hexedit k dispozici, je v tom slacku? Vypisuje něco "ls -l /dev/sda*" nebo "ls -l /dev/hda*"? Tedy je chyba v to, že hexedit nenašel disk nebo že hexedit není?
Budiž, "man ls" by Vám mělo napovědět, případně wiki ... chtěl jsem vidět víc toho, co vlastně máte v systému, zda je nějaký disk vidět jako zařízení.
To odpovídá/by snad odpovídalo. Vidíte to původní, co jste měl na tom malém disku. Jelikož je to zřejmě špatně přečtené, tak to neodpovídá stavu, jaký tam byl, když byl disk ok. Že je tam volné místo na konci je o tom, že se jedná o adresované/adresovatelné místo, které na tom původním disku/originálu nebylo.
Já to vidim, že máte nějakou kopii, disk, kde nejsou jen samé nuly, jsou tam nějaká data, ale nesedí čas od času, místo od místa, adresářová struktura ... musíte jít na low level přístup ...
Mohl byste hledat nějaké klíčové vazby, které na tom disku byly ... podle formátu souborů, které hledáte apod.
Sám jsem kdysi měl knížku od Marka Minasiho o správě hrdwaru ... tehdy jsem byl víc v obraze. Na FAT16 to byla ještě sranda. Ve Vaší situaci bych si asi to jednu těžce vydobytou kopii chránil a pracoval s další kopií (přes dd zase) ... můžete o ni pokusy přijít. Asi Vám na datech záleží.
S ruční obnovou NTFS zkušenost nemam. Zkusil bych projít jeden rozcestník, případně zkoušel na vlastní pěst se orientovat v NTFS, když vytvoříte prázdný NTFS disk, jak ho vidíte low level, když tam dáte soubor, jak se to projeví a tak. NTFS je starý docela dost dlouho, v linuxu je taky, co kontaktovat někoho okolo ntfs3g, podpory NTFS v linuxu, aspoň projít diskusní fóra?
Přišel jsi s notasem domů a při cca 20 nad nulou zformátoval disk (ten měl v tu dobu dejme tomu 50 stupňů), což způsobilo, že se na úplně magneticky čisté plotně vytvořily formátovací značky. při provozu ve 30 nad nulou už mohl mít i 80 stupňů a projevila se teplotní roztažnost materiálů (plotna, rameno hlav, šasi disku, ložisek) a při opakovaných zápisech nejspíš došlo k nepřesnostem v reálném nastavení hlavičky vůči plotně.
Teplotní kompenzaci si disk řeší sám. Tohle by možná platilo v případě, že by k tomu disku přistupoval na nízké úrovni a ještě přímo k plotně bez sektorů (pokud to vůbec jde). Při běžné ATA komunikaci by takováto chyba nikdy vzniknout neměla a disk by měl zahlásit chybu.
Tiskni
Sdílej: