Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
aplay -l **** List of PLAYBACK Hardware Devices **** card 0: VT82xx [HDA VIA VT82xx], device 0: ALC888 Analog [ALC888 Analog] Subdevices: 0/1 Subdevice #0: subdevice #0 card 0: VT82xx [HDA VIA VT82xx], device 1: ALC888 Digital [ALC888 Digital] Subdevices: 1/1 Subdevice #0: subdevice #0
arecord -D plughw:0,0 /tmp/test.waw Recording WAVE '/tmp/test.waw' : Unsigned 8 bit, Rate 8000 Hz, Mono
aplay /tmp/test.waw Playing WAVE '/tmp/test.waw' : Unsigned 8 bit, Rate 8000 Hz, MonoPři nastavení v alsaconf se to nastaví jak má, v alsamixeru je také, po restartu dostanu pokaždé tuto hlášku. V Nastavení systému / Multimédia mám preferované VT82xx [HDA VIA VT82xx], device 0: ALC888 Analog [ALC888 Analog] moduly
lsmod snd_hda_codec_realtek 179240 1 snd_seq_dummy 1099 0 snd_hda_intel 18697 2 snd_seq_oss 25304 0 snd_seq_midi_event 4452 1 snd_seq_oss snd_seq 42628 5 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi_event snd_seq_device 4313 3 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq snd_hda_codec 56728 2 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel snd_pcm_oss 33693 0 snd_hwdep 5102 1 snd_hda_codecProjíždím net a ohledně nastavení jsem prošel kde co, nevýjimaje ArchWiki atd. Na žádném distru jsem to neřešil. Koukám že Skype je také specifické, ne a ne to pořádně rozjet "mikrofon". Nevím jestli je toto aktualní, http://wiki.archlinux.org/index.php/Skype_(Česky) , ale nejde to. S Alsou jsem nikdy neměl problém. Něco podobného jsem zkoušel na Kubuntu 9.10 s PulseAudio, fungovalo to do restaru. Děkuji za případnou odpověď a Váš čas.
Něco podobného jsem už taky někde viděl. Po odstranění PulseAudio (moru a neštovic v jednom) vše fungovalo bez problémů.
Neither .asoundrc or /etc/asound.conf is normally required. You should be able to play and record sound without either (assuming your mic and speakers are hooked up properly). If your system won't work without one, and you are running the most current version of ALSA, you probably should file a bug report.
Tiskni
Sdílej: