Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Zdravím dobré duše, přicházím s následující snad prkotinou ...
Používám qemu-kvm na intelu, pouštim hosty ručně, trouf jsem si pustit naráz dva stroje. Preferuji bridge pro připojení "z venku" i "ven". Narazil jsem ovšem na to, že se mi dva hosti na jednom hostiteli nevidí ... Z doslechu vim, že v xenu s tim neni problém, zatim se xenu vyhýbám, co to jde ... Nezahlíd jsem, že by někdo používal, nastavoval něco přes ebtables (ještě projdu tuto možnost)
Podrobnosti: strukturu mam takovou, že "vnější IP adresu" mam na br0, eth0, tap0, tap1 bez IP adresy. Ethernet je v promisc mode, z hosta si na br0 pingnu, ať už je tap0 v promisc nebo není.
IP forwarding zaplej je. Iptables by neměly škádlit, blokovat, v logu/počítadle nic nepřibývá ...
Vzorové zapojení vypadá asi takhle ...
host1 (eth0 192.168.1.10/24) - (tap1) hostitel (tap0) - host2 (eth0, 192.168.1.3/24)na hostiteli laboruji s IP 192.168.1.1/24, br0, ať je tam IP nebo neni, stav stejný, nic neprojde, tcpdump nevidí v hostech.
Další poznatek ... z hostitele se do hostů dostanu, ALE jen do jednoho najednou ... buď do jednoho, nebo do druhého, ethtool na tap0 a tap1 vidí 10Mb a full duplex.
Napadá vás, co dělám špatně?
Řešení dotazu:
Děkuju, fakt to bylo triviální ...
Vysvětlení pro kolemjdoucí ... používal jsem stejnej modul síťovky pro oba stroje, e1000, který defaultně dává stejnou MAC adresu.
Tiskni
Sdílej: