abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    V prosinci 2012 byla z linuxového jádra odstraněna podpora procesorů 386. Včera započalo odstraňování podpory procesorů 486.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:33 | IT novinky

    IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila Ceny Velkého bratra za rok 2025. Slídily roku jsou automobilka Volkswagen, Meta a česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochybňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 21:11 | Nová verze

    Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.16.0 programovacího jazyka Zig (Codeberg, Wikipedie). Přispělo 244 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:22 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Nová verze

    Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 05:00 | Nová verze

    Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.4. 23:33 | Komunita

    Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    13.4. 22:22 | IT novinky

    Na začátku srpna vstoupí v účinnost nová evropská pravidla transparentnosti pro umělou inteligenci (AI). Zavádějí povinnost jakýkoli AI obsah označit, informovat o takzvaných deepfakes a upozornit uživatele, že komunikuje s umělou inteligencí. Cílem opatření je omezit šíření manipulativního či klamavého obsahu, zvýšit důvěru v digitální prostředí a chránit uživatele.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1327 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Ubuntu server Read Only

    11.2.2010 13:11 Karel
    Ubuntu server Read Only
    Přečteno: 191×
    Dobry den.

    Ve firme jsem si zprovoznil Hyper-V server, kde mi bezi Kerio WinRoute Firewall Software Appliance. Nadchla mne tato myslenka a rad bych si vytvoril server napr. pouze pro OpenFire, nagios atd. s tim, ze pod tim pobezi ubuntu server, ktery chci maximalne zabezpecit a pri brouzdani sem narazil na moznost prevest filesystem na read only. Bohuzel nasel jsem jen utrzky clanku a proto vas chci poprosit pokud s tim mate zkusenosti, nebo poskytnete link ve stylu step-by-step budu moc vdecny.

    Shrnuti predstavy: Minimalisticka instalace ubuntu server Zprovozneni OpenFire Prevod file systemu na read only Moznost pozdeji doinstalovat bezpecnostni aktualizace pro ubuntu popr. novou verzi

    Jeste jednou dekuji

    Odpovědi

    Max avatar 11.2.2010 15:26 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu server Read Only
    Myslím, že zbytečnost. Jako read-only lze připojit třeba z údajných bezpečnostních důvodů "/boot" partition, teda pokud jí člověk využívá. Dále pak třeba "/home", "/tmp" lze vynechat a připojovat ramdisk, ale třeba s "/var" je to složitější, to samé třeba "/dev", "/proc"

    Mít read-only server je podle mne hloupost. Co třeba takové logy aj. věci.? Třeba nagios, normální člověk by rád třeba viděl historii monitorování, jak se co chovalo třeba před týdnem, ale pokud budeš read-only a pak půjdeš do rebootu, tak o všechny data přijdeš (za předpokladu, že při vypínání si nebudeš spouštět nějaký skript, který ti před vypnutím připojí systém pro zápis a zapíše změny. To ovšem předpokládá bezchybovost takového skriptu a také to, že budeš mít 100% jistotu, že ti server nespadne, ať už kvůli špatné UPS, nebo žádné UPS.)).

    Mít read-only systém je podle mne výhoda jen na nějakých routerech, krabičkách apod., kde je potřeba, aby ti systém pokaždé naběhl stejně a nic tě nepřekvapilo kvůli těžké dostupnosti zařízení, časové náročnosti atd.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    12.2.2010 08:38 Karel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu server Read Only
    Dekuju za informace. Jeste jsem zkousel hleadat nejake distribuce a celkem se mi libi slax. Pujdu asi touto cestou.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.