abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | IT novinky

    Vláda představila strategické digitalizační projekty. Roadmapa zahrnuje celkem 55 projektů napříč státní správou, z toho 22 prioritních projektů vycházejících přímo z programového prohlášení vlády a 33 projektů založených na platné legislativě. Portfolio pokrývá oblasti financí, zdravotnictví, digitální identity, dat, registrů, dopravy, krizového řízení, sociálních agend i kybernetické bezpečnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Vyjádřeni Software Freedom Conservancy (SFC) k porušování licence AGPLv3 společností Bambu Lab v jejich softwaru Bambu Studio pro 3D tisk. Bambu Studio vychází z PrusaSliceru. Ten zase z Slic3ru. Spuštěn byl projekt baltobu, který kombinuje několik strategií pro řešení problému. SFC zastřeší vývoj svobodné náhrady proprietární knihovny libbambu_networking pomocí reverzního inženýrství a reimplementace, forku OrcaSliceru pro Bambu Lab tiskárny od Paweła Jarczaka a forku celého Bambu Studia pod názvem Viscose.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | Nová verze

    Správce souborů GNOME Commander (Wikipedie) byl přepsán do Rustu a vydán v nové verzi 2.0.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Sway (Wikipedie), dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl vydán ve verzi 1.12. Do vývoje se zapojilo 50 vývojářů. Přehled novinek na GitHubu. Sway 1.12 závisí na wlroots 0.20.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | IT novinky

    Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje umělé inteligenci (AI), varoval před dezinformacemi, které AI manipulací s obsahem vytváří. Moc mají podle něj sociální sítě ovládané hrstkou soukromníků. Upozornil také roli digitálních platforem v obchodování s lidmi, které podle něj musí být uznáno jako současná forma otroctví. Papež se také poprvé omluvil za roli, kterou Vatikán sehrál při legitimizaci otroctví, a za to, že jej po staletí neodsoudil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | IT novinky

    Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2025 (pdf), která shrnuje jeho hlavní aktivity v oblasti regulace elektronických komunikací, poštovních služeb, digitálních služeb a přípravy na dohled nad umělou inteligencí. Součástí zprávy jsou také data o vývoji trhu, včetně pokračujícího růstu spotřeby mobilních dat a rozšiřování sítí nové generace. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2025 přibližně

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:00 | Nová verze

    Tým sdružení CZ.NIC vyvíjející routovacího daemona BIRD oznámil vydání nových verzí 3.3.0 a 2.19.0. Ty přinášejí podporu pro EVPN/VXLAN a automatizaci BGP na základě router advertisementů. Více informací je k dispozici v archivu uživatelského mailing-listu.

    VSladek | Komentářů: 0
    24.5. 04:33 | Nová verze

    Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    22.5. 19:44 | IT novinky

    Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1717 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: ako podat dalej multicast na pocitace v lokalnej sieti?

    Selmi avatar 14.2.2010 02:51 Selmi | skóre: 17 | Košice
    ako podat dalej multicast na pocitace v lokalnej sieti?
    Přečteno: 359×
    zdravim

    pouzivam ubuntu 9.10 64bit

    situacia: na sieti na ktorej som pripojeny ide vysielanie TV pomocou multicastov. Funguje to tak, ze vo VLC si zapnem SAP Announcements, ono mi to 'nejak' ziska zoznam dostupnych kanalov, ja si viem nejaky vybrat a pozerat... sietove spojenie s vonkajsim svetom ide cez eth1

    pomocou eth0 som pripojeny na dalsi pocitac. ten nema problemy pracovat s internetom, ale tieto multicasty a tym padom ani televizia sa k nemu nedostanu

    ako sa daju tie multicasty k nemu sprostredkovat? zatial som nasiel ze sa to musi robit zvlast demonmi pimd alebo smcroute pripadne uz vraj zastaraly mrouted. snad najpodrobnejsi navod co som nasiel je tu: http://www.unixresources.net/linux/lf/58/archive/00/00/06/55/65582.html lenze pomocou toho navodu som sa nikde nedostal, pimd sa neda ani spustit, stale povie ze "pimd: 21:05:38.654 cannot enable multicast routing in kernel: Address already in use" (toto vyzera byt na chybu https://launchpad.net/bugs/362274 )

    tak som skusil smcroute ale k tomu som nenasiel ziadny example ako to pouzivat a priznavam sa ze o sietovani toho vela neviem a tak som bez nejakeho navodu pre blbcov nepouzitelny (aj normalne routovanie mam naklikane cez network-manager)

    najde sa tu niekto kto sa s niecim takym hral a dokazal by mi to napisat tak aby som to dokazal pouzit a pripadne aj pochopil?

    vopred vdaka

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Řešení 1× (Selmi (tazatel))
    cynic_asshole avatar 14.2.2010 08:47 cynic_asshole | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ako podat dalej multicast na pocitace v lokalnej sieti?
    Nejprve je potřeba přeložit jádro se zapnutou podporou routování multicastů a pak ti na takovýto jednoduchý případ stačí igmpproxy.
    Neznáš nějakou linuxovou distribuci pro Windows?
    Selmi avatar 16.2.2010 23:26 Selmi | skóre: 17 | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ako podat dalej multicast na pocitace v lokalnej sieti?
    o tomto som vobec nevedel ze take nieco existuje, nahodene a po mensom trapeni s konfiguraciou to dokonca aj funguje. dakujem

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.