Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
mount error(1): Operation not permitted, Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)
Je to chyba, nebo mam neco zmenit?
Řešení dotazu:
mount.cifs //10.0.10.1/FOTKY ~/server/FOTKY -o credentials=~/.smbpassword,iocharset=utf8,noperm
chmod +s `which mount.cifs` chmod +s `which umount.cifs`
To daným dvěma programům nastaví SUID bit. Program s tímto bitem pak při spuštění získá práva superuživatele (takže může například připojovat souborové systémy).
Proč tento bit v nové verzi vývojáři distribuce odstranili se právě dozvíte v Chanelogu balíčku (/usr/share/doc/smbfs/Changelog*). Nicméně důvod je zřejmý: libovolný uživatel tak mohl překrýt systémové adresáře svým zákeřným obsahem a učinit tak systém nedůvěryhodným.
neumim moc anglicky, ale nemuze se toho tykat tohle? Jestli jo, muzete mi to trosku vysvetlit? diky
Ano, to je taky závažný problém. mount.cifs pravděpodobně v SUID režimu kontroluje vlastníka přípojného bodu, aby zabránil napadední systému, který jsem popisoval dříve. (Nevěděl jsem, že to mount.cifs dělá.)
Jde v něm o toto:
Celý problém je v tom, že mezi kontrolou vlastnictví přípojného bodu a skutečným přípojením je časové okno, kdy útočník může podvrhnout již jednou prověřené údaje (bod připojený).
Mohl využít, ale taky zneužít. Bezpečnostní mechanismy, které používá třeba FUSE, vyžadují, aby bod připojení byl vlastněn uživatelem, který se o připojení pokouší. Klasický mount nic takové ale asi neumí.
Ano, narazil jste na oblast, kde (GNU/)Linux ještě nepřijal desktopové funkce. Bohužel ti, kteří mají o ně zájem – vývojáři desktopů, si raději hrají na svém písečku („gnomácký mount“, KIO) a o nějaké přesahy do nedesktopového světa jim vůbec nejde.
O žádném hotovém bezpečném řešení nevím.
Ten gnomackej mount nechci, protoze to nejaky aplikace vubec nemusi videt..
Podivej se do ~/.gvfs/
tam je uvidi kazdy program.
Tiskni
Sdílej: