Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Zdravím,
mám takový malý problémek s Gentoo, na jehož řešení jsem zatím sám nepřišel. Mám pár NTFS oddílů, připojení je v pořádku, ovšem názvy souborů a složek zlobí - ať už vyberu UTF-8 nebo ISO-8859-2, diakritické symboly nejsou v pořádku. Do složek se ale normálně dostanu a se soubory můžu manipulovat.
Lepší je to však u ISO-8859-2, tam aspoň neblbnou čárkovaná písmenka.
Viz název:
Instalační - správně
Instala`ení - ISO-8859-2
Instalanà - UTF-8
Mám pocit, že mi chybí kódování Win-1250, ale nevím, kde k němu mám v Gentoo přijít. Intenzivní hledání nic nepřineslo.
Pro jistotu ještě připíšu kód, kterým připojuji oddíl:
mount -o locale=cs_CZ.UTF-8,defaults,users -t ntfs-3g /dev/sdb1 /mnt/data
mount -o locale=cs_CZ.ISO-8859-2,defaults,users -t ntfs-3g /dev/sdb1 /mnt/data
Nějaké nápady na vyřešení?
Díky za všechny rady.
Řešení dotazu:
locale
se uvádí locale, jaké máte v systému (tedy v terminálu apod.). NTFS-3G do tohoto locale převádí jména souborů z NTFS. Pokud máte správně nastaveny odpovídající proměnné prostředí, nemusíte parametr locale
vůbec používat.
Tak děkuji moc, měl jste pravdu. NTFS po nastavení proměnné locale už ze mne nedělá pitomce, co ani neumí správně připojit oddíl
Sice jsem zkoušel nastavit cs_CZ v /etc/locale.gen (a pak vygenerovat, samozřejmě), ale na proměnnou locale jsem jaksi nepomyslel - možná i proto, že ten příslušný konfigurační soubor, ve kterém se toto nastavuje, jsem nakonec musel ručně vytvořit.
Ale pokud to teda chápu správně, je pravdou, že systém standardně využívá ISO-8859-1, dokud mu nenastavím něco jiného? Protože to by odpovídalo mým včerejším zkušenostem s různými druhy kódování...
Nicméně díky za radu a přeji hezký den.
Ale pokud to teda chápu správně, je pravdou, že systém standardně využívá ISO-8859-1, dokud mu nenastavím něco jiného?Spíš to bude US-ASCII, ale vyjde to nastejno.
Tiskni
Sdílej: