Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
# snížíme úroveň pro zaslání mailu o zablokování zprávy $sa_dsn_cutoff_level = 6; $final_banned_destiny = D_DISCARD; $final_spam_destiny = D_DISCARD; $final_bad_header_destiny = D_DISCARD; $warnvirussender = 0; $warnspamsender = 0; $warnbannedsender = 0; $warnbadhsender = 0; $warn_offsite = 0;A ještě nastavení postfixu:
# zobrazeno při odeslání přes smtp server (v hlavičce) smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name (Debian/GNU) biff = no # appending .domain is the MUA's job. append_dot_mydomain = no # název serveru a doména myhostname = mail.domena.cz mydomain = domena.cz # aliasy alias_maps = hash:/etc/aliases alias_database = hash:/etc/aliases # virtuální účty #virtual_maps = hash:/etc/postfix/virtual # kam se ukládají doručené maily mail_spool_directory = /var/mail # kam se ukládají odesílané maily queue_directory = /var/spool/postfix # pro jaké adresy a domény příjmáme maily mydestination = localhost, mail, $myhostname, $mydomain, localhost.$mydomain mynetworks = 192.168.1.20 127.0.0.0/8 [::ffff:127.0.0.0]/104 [::1]/128 # Příjem mailů smtpd_recipient_restrictions = permit_sasl_authenticated, permit_mynetworks, reject_unauth_destination # nastavíme skupinu pro správu mailových front setgid_group = postdrop # Limit paralelního doručování zpráv local_destination_concurrency_limit = 2 default_destination_concurrency_limit = 20 # nedovolíme odesílat maily nepřihlášeným uživatelům smtpd_sasl_security_options = noanonymous # povolíme sasl přihlašování smtpd_sasl_auth_enable = yes smtpd_sasl_local_domain = broken_sasl_auth_clients = yes # TLS parametry #smtpd_tls_cert_file = /etc/ssl/certs/ssl-cert-snakeoil.pem #smtpd_tls_key_file = /etc/ssl/private/ssl-cert-snakeoil.key #smtpd_use_tls = yes #smtpd_tls_auth_only = no #smtpd_tls_session_cache_database = btree:${data_directory}/smtpd_scache #smtp_tls_session_cache_database = btree:${data_directory}/smtp_scache # limit velikosti schránky (2 GB) a jednotlivé zprávy (20 MB) mailbox_size_limit = 2000000000 message_size_limit = 20000000 # oddělovač mezi příjemci zprávy recipient_delimiter = + # na kterém rozhraní nasloucháme inet_interfaces = all # Nejdelší doba kdy bude mail čekat na odeslání, pak se vrátí jako nedoručitelný bounce_queue_lifetime = 1d delay_notice_recipient = unknown delay_warning_time = 5h # Neodpovídáme mail serverům, které neznají svůj hostname - hodně chybných pravých mailů, zrušeno #smtpd_helo_restrictions = permit_sasl_authenticated, permit_mynetworks, reject_unknown_helo_hostname # Nedovolíme odeslat maily, pokud nemá odesílatel platné doménové jméno smtpd_sender_restrictions = permit_sasl_authenticated, permit_mynetworks, reject_unknown_sender_domain # Zablokujeme klienty odpovídající moc brzy smtpd_data_restrictions = reject_unauth_pipelining # Podpora pro Spam-assasiana + clamav (antivir) content_filter = smtp-amavis:[127.0.0.1]:10024
delay_warning_time
a zároveň nedat Postfixu k dispozici databázi schránek. Postfix by měl dokázat odmítnout e-maily do neexistujících schránek ještě během SMTP spojení, jinak bude posílat zprávy o nedoručitelnosti na podvržené adresy.
local_recipient_maps
by mělo ve výchozím nastavení být nastavené právě na unixové účty, takže by Postfix měl neznámé adresy odmítnout rovnou. Asi by to chtělo vyzkoušet nasimulovat zvenku SMTP spojení a podívat se, zda neexistujícího uživatele Postfix odmítne.
Pak asi bude potřeba projít logy a najít, jak ty nechtěné e-maily vznikají.
Tiskni
Sdílej: