Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Společnost Bambu Lab spustila na Kickstarteru kampaň CyberBrick: Beyond Bricks. Jedná se o modulární systém programovatelných a dálkově ovládaných hraček. Objednat si lze jenom moduly s čipy a hračky si vytisknout na 3D tiskárně.
Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
# snížíme úroveň pro zaslání mailu o zablokování zprávy $sa_dsn_cutoff_level = 6; $final_banned_destiny = D_DISCARD; $final_spam_destiny = D_DISCARD; $final_bad_header_destiny = D_DISCARD; $warnvirussender = 0; $warnspamsender = 0; $warnbannedsender = 0; $warnbadhsender = 0; $warn_offsite = 0;A ještě nastavení postfixu:
# zobrazeno při odeslání přes smtp server (v hlavičce) smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name (Debian/GNU) biff = no # appending .domain is the MUA's job. append_dot_mydomain = no # název serveru a doména myhostname = mail.domena.cz mydomain = domena.cz # aliasy alias_maps = hash:/etc/aliases alias_database = hash:/etc/aliases # virtuální účty #virtual_maps = hash:/etc/postfix/virtual # kam se ukládají doručené maily mail_spool_directory = /var/mail # kam se ukládají odesílané maily queue_directory = /var/spool/postfix # pro jaké adresy a domény příjmáme maily mydestination = localhost, mail, $myhostname, $mydomain, localhost.$mydomain mynetworks = 192.168.1.20 127.0.0.0/8 [::ffff:127.0.0.0]/104 [::1]/128 # Příjem mailů smtpd_recipient_restrictions = permit_sasl_authenticated, permit_mynetworks, reject_unauth_destination # nastavíme skupinu pro správu mailových front setgid_group = postdrop # Limit paralelního doručování zpráv local_destination_concurrency_limit = 2 default_destination_concurrency_limit = 20 # nedovolíme odesílat maily nepřihlášeným uživatelům smtpd_sasl_security_options = noanonymous # povolíme sasl přihlašování smtpd_sasl_auth_enable = yes smtpd_sasl_local_domain = broken_sasl_auth_clients = yes # TLS parametry #smtpd_tls_cert_file = /etc/ssl/certs/ssl-cert-snakeoil.pem #smtpd_tls_key_file = /etc/ssl/private/ssl-cert-snakeoil.key #smtpd_use_tls = yes #smtpd_tls_auth_only = no #smtpd_tls_session_cache_database = btree:${data_directory}/smtpd_scache #smtp_tls_session_cache_database = btree:${data_directory}/smtp_scache # limit velikosti schránky (2 GB) a jednotlivé zprávy (20 MB) mailbox_size_limit = 2000000000 message_size_limit = 20000000 # oddělovač mezi příjemci zprávy recipient_delimiter = + # na kterém rozhraní nasloucháme inet_interfaces = all # Nejdelší doba kdy bude mail čekat na odeslání, pak se vrátí jako nedoručitelný bounce_queue_lifetime = 1d delay_notice_recipient = unknown delay_warning_time = 5h # Neodpovídáme mail serverům, které neznají svůj hostname - hodně chybných pravých mailů, zrušeno #smtpd_helo_restrictions = permit_sasl_authenticated, permit_mynetworks, reject_unknown_helo_hostname # Nedovolíme odeslat maily, pokud nemá odesílatel platné doménové jméno smtpd_sender_restrictions = permit_sasl_authenticated, permit_mynetworks, reject_unknown_sender_domain # Zablokujeme klienty odpovídající moc brzy smtpd_data_restrictions = reject_unauth_pipelining # Podpora pro Spam-assasiana + clamav (antivir) content_filter = smtp-amavis:[127.0.0.1]:10024
delay_warning_time
a zároveň nedat Postfixu k dispozici databázi schránek. Postfix by měl dokázat odmítnout e-maily do neexistujících schránek ještě během SMTP spojení, jinak bude posílat zprávy o nedoručitelnosti na podvržené adresy.
local_recipient_maps
by mělo ve výchozím nastavení být nastavené právě na unixové účty, takže by Postfix měl neznámé adresy odmítnout rovnou. Asi by to chtělo vyzkoušet nasimulovat zvenku SMTP spojení a podívat se, zda neexistujícího uživatele Postfix odmítne.
Pak asi bude potřeba projít logy a najít, jak ty nechtěné e-maily vznikají.
Tiskni
Sdílej: