6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Řešení dotazu:
mount -o loop -t iso9660 neco.iso /mnt/nekam
neco.iso
je ten soubor a /mnt/nekam
je prázdný adresář, po úspěšném připojení v něm bude obsah obrazu.umount /mnt/nekam
Z toho ccd2 vypise v konzoli Error: cannot open source file for reading!A jak jste si ověřil, že jste si stáhl ten soubor v pořádku? A co práva k tomu souboru, co když ho má ccd2iso zakázáno číst? Až tohle vyřešíte, tak teprve pak je čas na funkci softwaru.
file
zjistil, jestli je to skutečně to, co to má být.
file /cesta/a/nazev/toho/image
Ten clovek patrne nema ani paru kde by to psal. Pod kazdym dotazem, ktery EVIDENTNE pochazi od nejake lamky se takovych par rad najde a ja se tomu porad divim.Možná to bude tím, že mi můj guru radil taky takhle, a já jsem potom trávil večery čtením manuálů
cd
, kterému se jako parametr dá cesta k adresáři, do kterého chceš přejít. Například cd tmp/
tě přesune do adresáře tmp/
. Existuje doplňování, takže když napíšeš cd tm
a zmáčkneš tabulátor, samo se doplní p/
. Hodí se to, pokud máš něco s dlouhým jménem. Pokud se nic nestane, je to pravděpodobně proto, že je možností začínajících na ta stejná písmena více. Zmáčkni proto tabulátor znovu a vypíše se ti seznam těchto možností.file
a jako parametr mu dej název toho staženého souboru. Opět funguje doplňování.Možná to bude tím, že mi můj guru radil taky takhle, a já jsem potom trávil večery čtením manuálůJo to byly casy :)) Ale je fakt ze dnes uz je to jinak, linux pouziva stale vice lidi a ne jen proto ze jsou to blazni kteri se v tom chteji hrabat. Terminal je jim cizi a co si nenaklikaji, jako kdyby nebylo. Neda se rict, ze by mi to vadilo, jako spouste ostatnich "proklinacu Ubuntu", vidim v tom v podstate jenom plusy, ale nadruhou stranu to chce se prizpusobit v tom jak s temito lidmi jednat :). noobah: Muzes ten soubor presunout ? Smazat ? resp. mas k nemu potrebna opravneni ? (viz. vlastnosti)..
jinak dekuji za rady ale bylo mi jasnez se to ma psat rovnou do terminalu coz mi taky nefungujeA jak konkrétně to nefunguje? Co konkrétně vypíše
file
?
Program ccd2iso
vypíše chybovou hlášku:
Error: cannot open source file for reading!
, pokud se mu nepodaří otevřít soubor, který jsi mu předal jako první argument. Postupuj krok za krokem:
$ cd adresar/s/clonecd/img $ ls -l $ ccd2iso clonecd.img cd.iso
S velkou pravděpodobností jsi jen zadal špatně cestu k clonecd.img
, když uvedeš pouze název souboru, tak
ccd2iso
hledá soubor v aktuálním adresáři, proto jsme nejprve pomocí příkazu cd
změnily aktuální adresář. Poté jsme ještě pro jistotu zavolali příkaz ls
, aby jsme se přesvědčili, že máme opravdu právo pro čtení a soubor se v adresáři opravdu nachází.
Tiskni
Sdílej: