Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Řešení dotazu:
mount -o loop -t iso9660 neco.iso /mnt/nekam
neco.iso
je ten soubor a /mnt/nekam
je prázdný adresář, po úspěšném připojení v něm bude obsah obrazu.umount /mnt/nekam
Z toho ccd2 vypise v konzoli Error: cannot open source file for reading!A jak jste si ověřil, že jste si stáhl ten soubor v pořádku? A co práva k tomu souboru, co když ho má ccd2iso zakázáno číst? Až tohle vyřešíte, tak teprve pak je čas na funkci softwaru.
file
zjistil, jestli je to skutečně to, co to má být.
file /cesta/a/nazev/toho/image
Ten clovek patrne nema ani paru kde by to psal. Pod kazdym dotazem, ktery EVIDENTNE pochazi od nejake lamky se takovych par rad najde a ja se tomu porad divim.Možná to bude tím, že mi můj guru radil taky takhle, a já jsem potom trávil večery čtením manuálů
cd
, kterému se jako parametr dá cesta k adresáři, do kterého chceš přejít. Například cd tmp/
tě přesune do adresáře tmp/
. Existuje doplňování, takže když napíšeš cd tm
a zmáčkneš tabulátor, samo se doplní p/
. Hodí se to, pokud máš něco s dlouhým jménem. Pokud se nic nestane, je to pravděpodobně proto, že je možností začínajících na ta stejná písmena více. Zmáčkni proto tabulátor znovu a vypíše se ti seznam těchto možností.file
a jako parametr mu dej název toho staženého souboru. Opět funguje doplňování.Možná to bude tím, že mi můj guru radil taky takhle, a já jsem potom trávil večery čtením manuálůJo to byly casy :)) Ale je fakt ze dnes uz je to jinak, linux pouziva stale vice lidi a ne jen proto ze jsou to blazni kteri se v tom chteji hrabat. Terminal je jim cizi a co si nenaklikaji, jako kdyby nebylo. Neda se rict, ze by mi to vadilo, jako spouste ostatnich "proklinacu Ubuntu", vidim v tom v podstate jenom plusy, ale nadruhou stranu to chce se prizpusobit v tom jak s temito lidmi jednat :). noobah: Muzes ten soubor presunout ? Smazat ? resp. mas k nemu potrebna opravneni ? (viz. vlastnosti)..
jinak dekuji za rady ale bylo mi jasnez se to ma psat rovnou do terminalu coz mi taky nefungujeA jak konkrétně to nefunguje? Co konkrétně vypíše
file
?
Program ccd2iso
vypíše chybovou hlášku:
Error: cannot open source file for reading!
, pokud se mu nepodaří otevřít soubor, který jsi mu předal jako první argument. Postupuj krok za krokem:
$ cd adresar/s/clonecd/img $ ls -l $ ccd2iso clonecd.img cd.iso
S velkou pravděpodobností jsi jen zadal špatně cestu k clonecd.img
, když uvedeš pouze název souboru, tak
ccd2iso
hledá soubor v aktuálním adresáři, proto jsme nejprve pomocí příkazu cd
změnily aktuální adresář. Poté jsme ještě pro jistotu zavolali příkaz ls
, aby jsme se přesvědčili, že máme opravdu právo pro čtení a soubor se v adresáři opravdu nachází.
Tiskni
Sdílej: