Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
[root@localhost liveuser]# sudo mount /dev/md0p1 /mnt [root@localhost liveuser]# sudo mount /dev/md1p1 /mnt/home [root@localhost liveuser]# sudo mount /dev/md4p1 /mnt/boot [root@localhost liveuser]# sudo mount --bind /dev /mnt/dev [root@localhost liveuser]# sudo chroot /mnt bash: groups: command not found bash: dircolors: command not found
groups
a dircolors
, které ale v chrootovaném prostředí nemůže najít. Podívejte se, zda v /mnt
v adresáři /bin
nebo /usr/bin
ty příkazy opravdu jsou.
Ale nevím, jak ten výpis souvisí s textem dotazu.
/mnt
namountovat celý systém. Taky je zbytečné všechno spouštět přes sudo
, když jste přihlášen jako root
. Možná by mohl být problém s chrootem způsoben právě použitím sudo
.
Grub loading. error: file not found grub rescue>zas nevim kde je chyba
<pre>
pro výpis příkazů kde mají být zachovány konce řádků.
Podle té chyby chybí Grubu nějaký soubor, tipoval bych to na konfigurační soubor menu.lst
.
menu.lst
existuje? Na příkazovém řádku Grubu, který se vám při startu spustí, to můžete zjistit a případně menu příkazem configfile
nahrát.
help
vypsat podporované příkazy a pak se dopátrat toho, zda konfigurační soubor existuje (v Grub 2 by se měl jmenovat grub.cfg
, menu.lst
platí pro Grub Legacy), případně zda není umístěn někde jinde, než kde jste zadal při instalaci Grubu.
Tiskni
Sdílej: