Na Epic Games Storu lze do 15. června získat zdarma počítačovou hru PAYDAY 2 (ProtonDB, Wikipedie). Linuxový port přestal být ve čtvrtek 8. června podporován.
Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Ze sveta Windows znam (ucili me to tak ve skole), ze NEKDY se automaticke aktualizace vypnou, admin si je stahne na zkusebni server kde ma SW ktery bezi na produkcnim serveru tam je zkusi - zda nezbusobuji nejake problemy a v pripade ze ne tak je instaluje na produkcni server.Co jsem tak slyšel, tak na Windows je to v podstatě nutnost. Příkladem budiž vysouzená záplata kvůli neschopákům z Opery, která upgraduje Internet Explorer na verzi 8, i když nechceš.
V dokumentaci jsme se totiz docetl ze po apt-get upgrade - aktualizace stávajících balíčků novějšími verzemi ze stejné distribuce Debianu. Ja nechci novejsi verze - chci jen zaplaty na SW ktery pouzivamPokud používáš Debian Lenny (tj. stable), pak novější verze (tj. novější verze balíčku) znamená záplatu - verze software se přitom nezmění a po aktualizaci by mělo všechno fungovat. V případě, že bys měl testing nebo unstable (nebo ve zdrojích "stable" místo "lenny"), pak upgrade povyšuje i verze programů. Osobně jsem automatické aktualizace používal na jednom routeru - úložišti, o které jsem se nechtěl moc starat. Fungovalo to víceméně dobře, akorát občas to bylo potřeba zkontrolovat, protože některé aktualizace se ptaly, jestli smí restartovat službu, tzn. upgrade se nedokončil (nebylo koho se zeptat) a musel se dodělat ručně. Ani v takové situaci nicméně nic nespadlo. (Ale taky tam toho moc neběželo - Samba, dnsmasq a SSH, toť vše)
Pokud používáš Debian Lenny (tj. stable), pak novější verze (tj. novější verze balíčku) znamená záplatu - verze software se přitom nezmění a po aktualizaci by mělo všechno fungovat.Tedka jsem se dival podle distrowatch na verze programu v Lenny. Ty ktere mam dostupne v repozitarich jsou stejne verze jako uvedene v distrowatch. To by pak znamenalo ze mas pravdu a ze upgrade = "zaplata" a ne nova verze programu. Ja jsme prave myslel ze kdyz se udela nova verze programu tak ze se ji nahradi ta stara co je v repozitari, ale ono to vypada ze v repu jsou zrejme porad ty stare baliky ktere tam byly pri uvedeni distra(Lenny) na "trh":) A nove verze se tam dostanou leda bych pridal jako zdroj Debian Sqeeze.
Osobně používám na servery Debian stable a automaticky upgraduji všechno, co přímo nesouvisí se vzdáleným přístupem na server.Muzes mi napsat jak to delas ze upgradujes pouze neco? Ja mel do ted za to ze upgrade se provadi prikazem apt-get upgrade a ten upgraduje vsechny baliky co mas instalovane? Podle toho co pises to jde nejak nastavit tak abych upgradoval treba jen Apache? Zkusil jsem ted prikaz apt-get upgrade samba a stejne mi to nabidlo aktualizaci vsech baliku.
Tiskni
Sdílej: