Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím, mám tuto situaci:
Nainstaloval jsem si freeradius na server Lenny 5.0.4, pak mám mikrotika Routerboard532 co dodává do sítě dhcp, a pak wifi router.
Uživatelé mám v souboru users,a v db mysql
Problém č.1.
Když zadám na serveru: echo "User-Name=test, User-Password=test" | radclient localhost auth testing123 -xx
Sending Access-Request of id 197 to 127.0.0.1 port 1812
User-Name = "test"
User-Password = "test"
rad_recv: Access-Accept packet from host 127.0.0.1 port 1812, id=197, length=32
Reply-Message = "Ahoj, test"
Tak vše ok. Když se pokusím přihlásit pomocí notebooka do wifi. Tak mě to neověří spadne mě to na heslo.
Když zadám uživatele : petr Auth-Type := Accept Service-Type = Framed-User, tak napíše login ok.
V souboru eap.conf mám: default_eap_type = md5 ostatní věci jsem po instalaci všechny nechal.
Problém č.2.
Jak nastavit freeradius aby po ověření přidělil IP, Masku a Bránu tomu notebooku, on mě u Uživatele petr ověří petr Auth-Type := Accept Service-Type = Framed-User, ale pak chce zadat znova údaje a nedostane přidělenou IP adresu a pod. Chtěl bych aby po ověření získal tyto věci z mikrotiku. Popřípadě by byla možnost na serveru co běží freeradius spustit dhcp a v tomto případě jak to propojit s freeradiusem?
Děkuji všem za rady a podměty. Konfigurační soubory jsem nahrál zde:
http://www.iskladka.cz/download.php?file=1268828019_freeradius.zip
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: