David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Řešení dotazu:
/etc/modprobe.d/modprobe.conf
Tech karet je nekolik variant a nektere opravdu za to utrpeni s rozchozenim nestoji.
alias eth0 3c509
ifconfig, mám dojem, standardně vypisuje jen rozhraní, která jsou „up“. Takže použijte ifconfig -a
nebo ještě lépe ip link show
.
Který modul řídí síťové rozhraní zjistí ethtool -i ROZHRANÍ
.
V SETUPu bývá něco takového. Pokud se budete potřebovat rezervovat přerušení číslo 5, tak to nastavíte přesně podle toho obrázku.
V Linuxu se modulu 3c509 přerušení řekne při ručním nahráním modulu modprobe 3c509 irq=5
. Pokud chcete uložit nastavení pro automatické zavádění, tak parametry modulů se zapisují do souboru /etc/modprobe.conf ve formátu options 3c509 irq=1
.
Avšak tento soubor se v některých dirstribucích (verzích module-init-tools) generuje ze souborů v /etc/modprobe.d. Prostě požadovaný řádek zapíšete do některého z nich (třeba i386.conf) a hlavní soubor přegenerujete příkazem update-modules
. (Je možné, že některé verze module-init-tools se už od hlavní souboru upustilo a není nutné jej vytvářet. Pokud ale existuje, tak má přednost před těmi rozdrobenými.)
Mně linuxový ovladač 3c509 píše
eth1: 3c5x9 found at 0x300, AUI port, address 00:20:af:0e:3b:c2, IRQ 9.
Seznam obsazených přerušení lze najít v /proc/interrupts. Ale tam jsou jen zařízení, která jsou nainicializovaná a zapnutá. (Třeba dokud síťové rozhraní nenahodíte, tak tam nebude uvedené.)
dmesg
) při zavedení modulu.
Isový karty mají problém se sdílením IRQ. ISA musí být na daném přerušení jediná. To se řeší zpřeházením karet ve slotech (jednotlivé sloty jsou napojeny na konkrétní vodiče, z kterých je odvozeno číslo přerušení), rezervováním potřebného přerušení v SETUPu BIOSu.
Navíc opravdu staré karty mají číslo přerušení uvnitř na tvrdo zadrátované a s jiným odmítnou fungovat. Novější karty, které umí PnP, obvykle umí několik různých přerušení, přičemž upřednostňované číslo lze nastavit na kartě jumepem, zápisem do EEPROM, dočasným zápisem do registru přes ovladač karty (parametr jádra nebo modulu irq).
Podobný problém se týká čísla I/O portu (parametr io).
Co se týče číslování rozhraní, tak je tak, že když neexistuje a nějaký nástroj (třeba ifconfig) se na něj odkáže, tak se jádro zavolá modprobe, který prozkoumá své konfiguráky (/etc/modprobe.*) a podle aliasu natáhne příslušný modul. Stejné číslo by se mělo i objevit v dmesg.
Jenže moderní distribuce mají démona udevd, který si standardně pamatuje, jak se které nově zařízení jmenovalo a jeho název si spolu s MAC adresou uloží (obvykle do /etc/udev/rules.d/*persistent-net.rules). Když mu pak jádro ohlásí, že se objevilo nové síťové rozhraní, tak jej udev podle svých záznamů přejmenuje.
Jestli to je váš případ, tak si název upravte v konfiguraci udevu.
Pokud jde o SIS900, tak PCI zařízení by mělo umět libovolné přerušení. Když jej zkusíte nahodit, tak dostane chybové hlášení? Jedině, že by se vám teď PCI síťovka bila s jiným isovým zařízením. Obecně by to ale mělo fungovat.
Za stávajícího nastavení ISA karta funguje tak, jak má bez ohledu na SIS900 (modul může být načten), naopak to ale nejde, abych rozběhal připojení k internetu přes PCI kartu musím modul 3c509 odebrat.
Momentálně už nevím co dál, takže tady ukazuji nějaké výpisy, snad pomohou. Nejprve dmesg hned po restartu (dmesg | grep -i eth
):
eth0: 3c5x9 found at 0x300, 10baseT port, address 00:20:af:58:9b:e7, IRQ 3.
eth1: SiS 900 PCI Fast Ethernet at 0xd400, IRQ 10, 00:d0:09:e6:98:98
eth0: Setting 3c5x9/3c5x9B half-duplex mode if_port: 0, sw_info: 1310
Na příkaz ifconfig interfaces
mi píše interfaces: error fetching interface information: Device not found
Hlášení SIOCSIFFLAGS: Device or resource busy
jsem od té doby, co jsem explicitně určil ISA kartě IRQ 3, neviděl.
A nakonec výpis z /proc/interrupts je v příloze
Že si stěžuje ifconfig se vůbec nedivím, protože argument interfaces neexistuje. Kde jste na něj přišel?
Ptal jsem se, co se stane, když uděláte ip link set dev eth1 up
(to znamená, když se pokusíte nahodit linkovou vrstvu eth1)?
ip link show
a ethtool eth1
a používat tyto nástroje. Sám vidíte, že hláška „fail“ toho opravdu moc neřekne.
Za ten ifconfig interfaces
se kaji, špatně jsem vyrozuměl manuálovým stránkám. K té utilitě ip bych měl říct, že ač jsem doinstaloval balík ethtool, tak příkaz ip nikde. Mohl byste mi říci, jak se dotyčný balík jmenuje ve Vaší distribuci nebo alespoň poradit klíčová slova, snažil jsem se projít databázi balíčku fulltextem, ale na výraz "ip" to má několik stránek.
Na gentoo mam "ip" v balíčku iproute2, binárku mam nainstalovanou v /sbin/ip.
Příkaz ip link set dev eth1 up
funguje stejně jako ifconfig, žádná chyba (nevypíše lautr nic) a rozhraní je up, jenže připojení opět selže (zase přes démona, pardon, nevím jinak jak).
Příkaz ip link show
vypíše:
1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 16436 qdisc noqueue state UNKNOWN
link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UNKNOWN qlen 1000
link/ether 00:20:af:58:9b:e7 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
3: eth1: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state DOWN qlen 1000
link/ether 00:d0:09:e6:98:98 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
Příkaz ethtool eth0
vypíše:
Settings for eth0:
Supported ports: [ TP AUI ]
Supported link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full
Supports auto-negotiation: No
Advertised link modes: Not reported
Advertised auto-negotiation: No
Speed: 10Mb/s
Duplex: Half
Port: Twisted Pair
PHYAD: 0
Transceiver: internal
Auto-negotiation: off
Current message level: 0x00000002 (2)
Link detected: no
Příkaz ethtool eth1
vypíše:
Settings for eth1:
Supported ports: [ TP MII ]
Supported link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full
100baseT/Half 100baseT/Full
Supports auto-negotiation: Yes
Advertised link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full
100baseT/Half 100baseT/Full
Advertised auto-negotiation: Yes
Speed: 100Mb/s
Duplex: Full
Port: MII
PHYAD: 1
Transceiver: internal
Auto-negotiation: on
Supports Wake-on: pg
Wake-on: d
Current message level: 0x000000c5 (197)
Link detected: yes
Jak je vidět rozhraní eth1, kde je SIS je zapojen (kabelem), ale narozdíl od eth0 nejde nahodit síť.
Síťovky se zdají být detekovány ve správném pořadí, 3com jako eth0, v eth1 je podle MAC adresy (00-D0-09) nějakej HSING TECH z Taiwanu. Co v /proc/interrupts, jak jsou přiděleny moduly? (Aneb špatně se mi už hledají rady)
Ve výpisu ip link show máte příznaky LOWER_UP a UP. Příznak UP znamená, že rozhraní je nahozeno, že z něj jádro bude přijímat packety. Příznak LOWER_UP znamená, že PHY čip karty detekoval nosnou na připojeném kabelu a že je tedy na fyzické vrstvě spojení ustanoveno a že by na linkové vrstvě měla komunikace fungovat.
Ve vašem výpisu se lze dočíst, že eth0 (3com) má zapojený kabel, eth1 (sis) nemá.
Příznak LOWER_UP je to samé jako stav Link detected z ethtool. Avšak ve vašich výpisech tomu je přesně obráceně. Dělal jste ty výpisy se stejným zapojením?
Že ip link set dev eth1 up
nic nevypíše, je naprosto v pořádku. To znamená, že se úkon (nahození rozhraní) zdařil. Když byste dal ip link set dev eth1 down
, tak rozhraní shodíte a jádro z něj přestane přijímat packety. Rovněž ve výpisu ip link show
příznak UP zmizí (respektive se změní na DOWN).
jenže připojení opět selže (zase přes démona, pardon, nevím jinak jak).
A co by „připojení“ podle vás mělo udělat? Mělo by přidat IP adresu rozhraní (ručně se dělá příkazem ip addr add ADRESA/DÉLKA_PREFIXU dev ROZHRANÍ
? Přidat směrovací záznam na výchozí bránu (ip route add 0/0 via ADRESA_BRÁNY
)? Nahodit rozhraní (ip link set dev ROZHRANÍ up
)? Spustit dhcp klienta (dhcpcd ROZHRANí
)?
Ano, máte pravdu ten první výpis byl špatně (ono je únavné přetahovat kabel od jednoho stroje k druhému a ještě mezi třemi zdiřkami - má chyba), ip link show po nahození sis (eth1) ukazuje u obou rozhraní až na mac adresu a last state na chlup stejné údaje (nerozumím, ale nevadí):
2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UNKNOWN qlen 1000
link/ether 00:20:af:58:9b:e7 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
3: eth1: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UP qlen 1000
link/ether 00:d0:09:e6:98:98 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
A znovu se musím omluvit, za toho démonka, jak to tak vypadá, on ignoruje jakékoliv explicitní nastavení v externích utilitách (ifconfig, ip) a vychází z údajů na pevno napsaných v konfiguráku rc.conf (středobod nastavení v arch linuxu).
Nyní tedy po příkazu nahození adekvátního rozhraní, zapojení kabelu do správné zdířky a příkazu dhcpcd eth0 popřípadě eth1, VŠE funguje jak má a jak bylo zamýšleno - takže moc díky
A je mi líto má neznalost tak základní konfigurace sítě, jako byla tato, ale do teď jsem se spoléhal na klikátka z velkých desktopových prostředí. Bohužel mašina (Celeron 766MHz s 216 MB RAM a 32 int. grafiky Nvidia Aladdin TNT2), kterou jsme teď řešily, přestože bez problému sprintovala s Win98, tak nezvládá obstojně ani pouhopusté openbox session (samozřejmě, že ovladač je nainstalovaný, zkusil jsem xf86-video-vesa a xf86-video-nv).
Tím pádem je už po problému, snad jen poslední rada, jak tuto diskuzi uzavřít?
Ano, teď když už víte, jak vše nastavit, tak stačí příslušné hodnoty dopsat do rc.conf (nebo kam se to v Archu píše). Tyto skripty totiž nedělají nic jiného, než že volají zde procvičované příkazy s parametry odvozenými z uložené konfigurace.
Pokud jde o výkon stroje, tak mi přijde divný, že by byl problém v Openboxu. Sám mám Blackbox na K6-2 na 500 MHz se 128 MB operační paměti a v rámci možností si nestěžuji (programování, hudba, filmy v cédéčkové AVI kvalitě s odřenými pixely). Akorát jako grafickou kartu mám Nvidii GeForce2 v dvourychlostním AGP slotu s proprietárními ovladači.
Nemáte třeba zapnuté kompozitní rozšíření X serveru? Na takovéto staré kartě je OpenGL pomalé. Navíc s vašimi ovladači nemáte ani to. Rozhodně xf86-video-vesa neumí žádnou akceleraci (ani 2D). S xf86-video-nv si nejsem jistý, ale mám dojem, že neumí XVideo (2D akceleraci umí).
Diskuze na Ábíčku se nějakou dobu neuzavírají. Prostě když dost lidí označí určitý komentář za řešení, tak se v přehledu dotazu také zobrazí jako vyřešená.
Taky jsem jednu 3c509 měl, kdysi (1995 v Plzni v bazaru) za 500, něco jsem o tom napsal, pointou bylo to, že 3comy měly nastavavovací utilitu pro dos, aspoň ten muj jo, uměly PnP a s linuxem, tedy nastavováním, si moc nerozuměly, to, co měly v epromce od té konfigurace uložené, s tim linux nehnul, aneb nastavení všech IRQ apod se muselo odvíjet od nastavení onoho 3comu.
O tom prehistorickém nástroji vím. V podstatě funguje, ale má některá omezení (neumožňuje navolit určité kombinace, na které autoři nemysleli).
Donald Becker na to kdysi napsal linuxový nástroj pro Vortexy. Dnes už ale číst a zapisovat do paměti (ne jen registrů) umí i ethtool.
Tiskni
Sdílej: