plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Musel jsem vytáhnout na chvíli vytáhnout dědečka, K6II na 350, isovýho soundblastera a 3c509 síťovku. Padla na mne nostalgie, když jsem viděl tu Vibru zaprášenou a třeba i koukal na konektor na připojení cédéčka a vzpomínal na to, jak to kdysi bylo terno, že jsem ho tak mohl kdysi připojit.
Abych si nerozházel instalaci woken ani linuxu, odpojil jsem disk (Maxtora), připojil starýho Seagejta (mam ho snad už 9 let? 1.7GB,ST31720 asi?), spustil jsem Knoppixe, po krátkém boji se mi podařilo rozchodit síťovku, jen jsem přidal modul 3c509 a spustil netcardconfig, zapnul dhcp a jelo to. A to mne právě potěšilo, že jiní se dřou a honí a třeba je to i baví, ale radost z toho mají i ostatní . A že jsem byl za 10 minut na netu.
Přítelkyně bude mít novej komp, když vidí, co vše jde s linuxem, tak ho tam chce taky nainstalovat - ať si to udělá sama, aspoň si toho bude víc cenit a bude jí bližší. A já jí stejně budu po ruce, když se bude chtít na něco zeptat. Já sám ještě jedu na MDK 10.1, ona asi dostane MDK 10.2RC3, co jsem stáh někdy v dubnu (?), až uvidim, jak fachá, tak pak na něj časem asi taky přejdu.
P.S. podařilo se mi sehnat Megalomanii, hru původně na Amigu od Ubisoftu, zas mne chytla ta dokonalost a půvab jednoduchosti, i když ji nedohraju a jen vyzkoušim.
Tiskni
Sdílej:
Občas, než se koupí nová deska, tak se vezme za vděk i tímto starým železem. A mne těší, že je furt ok a že jsem si docela poradil, i když možná po svym = třeba to šlo i líp, to zjistim časem taky . P.S. zase jsem zjistil, že ta zvukovka nemá standardní nastavení (nebo se kope se síťovkou?) ... na tu krátkou chvíli se mi nechce se s ní pachtit.