Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
sudo crontab -eVe své systémové crontab mám tedy potom možnost k editování:
SHELL=/bin/bash HOME=/home/michal PATH=/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin # m h dom mon dow command */1 * * * * /sbin/ifconfig eth0 |/bin/grep -e 'inet adr' |/bin/sed 's_.*inet adr:\([0-9.]*\) .*_\1_' > /home/michal/crontab_test.logVím, že je to blbost mít v cronu roota příkaz na parsování IP adresy, ale ve skutečnosti je to tak, že v cronu spouštím jeden dlouhý skript, jehož součástí je právě i tento příkaz. Pokud příkaz spustím normálně přes sudo nebo přímo jako root, tak my IP adresa vyleze. Problém ale je, že ten cron mi nedá nic. Můžete prosím poradit, kde dělám chybu? P.S. Na konci crontabu mám prázdný řádek
Řešení dotazu:
ifconfig
bude prezentovat.
LANG=C
. Kdyby ovšem místo (už více než 11 let) obsolentního ifconfig
použil raději ip
, tak by si (kromě jiného) starosti s lokalizací ušetřil.
Tiskni Sdílej: