OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Ahoj, mám takový problém v archu s tím, že se notebook docela zahřívá. Na procesoru je teplota sice jen 55°C, ale oproti windows, kde je to 45°C je to si myslím docela dost. Je možné, že to způsobují opensource ovladače pro ati, ale je taky možné, že jsem zapoměl něco nainstalovat, popřípadě nastavit.
Při bootu se mi spouští: HAL, cpufreq (včetně modulu pro jádro), acpid, laptop-mode.
V xorgu mám nastaveno: Option "ClockGating" "on"
V grubu mám nastavený parametr acpi=force
Zjistil jsem, že v /proc/acpi/thermal_zone/ nic není, takže acpi možná nezvládá ty teploty řešit. Přičemž ale pomoci lm_sensors teplotu na procesoru zjistit dokážu. Nastavil jsem tedy, ať se spouští ten potřebný modul (coretemp), ale acpimu to nepomohlo.
Napadá vás někoho něco, co bych mohl zkusit ?
acpi-cpufreq
.
Našel jsem, že bych měl zavést ještě tyto moduly, tak jsem je tam dal:
cpufreq_ondemand cpufreq_powersave
/etc/conf.d/cpufreq
:
... governor="conservative" ...Případně nastavit conservative při provozu ze sítě a powersave při baterkách: viz http://wiki.archlinux.org/index.php/Cpufreq.
JJ, da se nainstalovat starsi verze xserveru a ktomu si doinstalovat starsi verze ovladacu atd, ale je to zbytecna prace a jelikoz ma brzi vyjit nove ubuntu a predpokladam ze tam bude novej xorg server a v minulosti to bylo tak ze amd pro ubuntu vzdy vydalo verzi ovladacu co podporovala novej xorg :). Takze uz je to jen otazka par dni :D
Ja osobne bych predpokladal ze to navyseni teploty souvisi s temi drivery na grafiku. A jak zde bylo psane tak nejake regulovani vykonugrafiky je teprve v plenkach takze funguje jen nekde a to hlavne jen s nejnovejsimi ovladaci. Ja osobne pouzivam vse nejnovejsi s gitu, kazdej den si kompiluju novinky, a v mem pripade pridani voleb do xorg.conf:
Option "ClockGating" "on"
Option "DynamicPM" "on"
pomohlo, aspon mam ten pocit drive sjme mival teplotu okolo 67 a ted mam 58.
Tiskni
Sdílej: