abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:55 | Komunita

    Jon Seager z Canonicalu včera na Ubuntu Community Hubu popsal budoucnost AI v Ubuntu. Dnes upřesnil: AI nástroje budou k dispozici jako Snap balíčky, vždy je může uživatel odinstalovat. Ve výchozím nastavení budou všechny AI nástroje používat lokální AI modely.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | IT novinky

    Nový ovladač Steam Controller jde do prodeje 4. května. Cena je 99 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:22 | Komunita

    Greg Kroah-Hartman začal používat AI asistenta pojmenovaného gkh_clanker_t1000. V commitech se objevuje "Assisted-by: gkh_clanker_t1000". Na social.kernel.org publikoval jeho fotografii. Jedná se o Framework Desktop s AMD Ryzen AI Max a lokální LLM.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 04:44 | Komunita

    Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    26.4. 22:22 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    26.4. 21:55 | Komunita

    Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáři v přehledu vypíchli vylepšenou instalaci, podporu senzoru okolního světla, úsporu energie, opravy Bluetooth nebo zlepšení audia. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    25.4. 04:00 | Nová verze

    raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 18:33 | IT novinky

    Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 15:33 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 04:44 | Komunita

    Bylo oznámeno, že webový prohlížeč Opera GX zaměřený na hráče počítačových her je už také na Flathubu and Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (2%)
     (13%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1439 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Instalace starsiho gcc

    7.4.2010 22:34 Jezuch
    Instalace starsiho gcc
    Přečteno: 214×
    Dobrý den. Mám takový problém, potřebuji kvůli své bakalářské práci nainstalovat starší verzi gcc, konkrétně se mi jedná o gcc 4.1 4.2 a 4.3. Dělám to na vyrtuálních strojích, pro každou instalaci mám jeden vyhrazený, mám všude dané debian. Verze jsem dal takové aby se v balíčkách tyto gcc vyskytovali, problém je s jejich instalací, pokud instaluji jen balíčky gcc-4.1 například, gcc mi nefunguje, pokud jeste doinstaluji balicek gcc cele se mi to hlasi jako jina verze. Kde dělám chybu. Děkuji.

    Odpovědi

    7.4.2010 22:49 ferda mravenec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace starsiho gcc
    Nainstaluj si takovou verzi Debianu, aby nasledne "apt-get install gcc" nainstalovalo presne to, co potrebujes.
    Bilbo avatar 7.4.2010 23:03 Bilbo | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace starsiho gcc
    "gcc" je v debianu jen metabalíček závisející na nejnovější verzi gcc (např. v debian unstable je to gcc-4.4) a obsahující i symlink /usr/bin/gcc směřující na tu nejnovější verzi. Pak se logicky hlásí gcc jako jiná verze, protože to je jiná verze. Starší verze jsou k dispozici pod jmény obsahující číslo verze, tedy pro gcc 4.1 je to balíček "gcc-4.1" (resp. "g++-4.1" pro C++ kompilátor a "cpp-4.1" pro preprocesor)

    Je možná mít na jednom stroji najednou nainstalované balíčky pro gcc 4.1, 4.2 a 4.3, pak je nutná ale místo "gcc" volat konkrétní verzi. To lze udělat buď tak, že si v /usr/bin udělám symlink z gcc na gcc-4.X (kde X je verze co zrovna potřebuji, analogicky pro g++ a cpp), případně pokud se používá něcop jako configure tak se nastaví jiný kompilátor přes proměnné, např stylem:

    CC=gcc-4.1 CXX=g++-4.1 CPP=cpp-4.1 CXXCPP=cpp-4.1./configure && make

    Případně pokud nepoužívám configure tak si tam nějak nastavím, aby se místo prostého gcc/g++ volala konkrétní verze
    Big brother is not watching you anymore. Big Brother is telling you how to live...
    7.4.2010 23:23 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace starsiho gcc
    <joke>Zbytečná práce</joke> :)
    Lze nainstalovat 4.1; 4.2; 4.3 na jednom Debianu (Lenny)
    Pak existuje linka asi /usr/bin/gcc (lze zjistit pomocí which gcc), která pravděpodobně ukazuje na poslení instalované gcc-čko nebo na to, které se skýrvá pod balíčkem gcc.
    Balíček gcc je poslední verze gcc-čka, třeba 4.4.
    Proto stačí jen změnit linku (man ln) aby ukazovala na gcc-4.3 či gcc-4.2 či gcc-4.1, tím jen přepínat použitý compiler na jednom stroji.
    Neznám konkrétní použití, ale pokud nepoužíváte přímo gcc, tak pomocí:
    export CC=gcc-4.1 (případně s celou cestou)
    přestavíte na používání gcc-4.1.

    Po instalaci balíčku gcc 4.1 (pravděpodobně) nevznikne linka gcc -> gcc-4.1, jen proto to nefunguje
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    Chytrex avatar 7.4.2010 23:34 Chytrex | skóre: 30 | Bohumín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace starsiho gcc
    Jo viděl bych to stejně.. takže shrnuto pro tazatele:

    # ln -s /usr/bin/gcc-4.1 /usr/bin/gcc pro zfunkčnění GCC.. a pokud budeš mít na stejném stroji i 4.3ku tak pak jen rm /usr/bin/gcc a vytvořit korektní symlink.
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS .:. define QUESTION ((bb) || !(bb)) .:. Odmítám vaši realitu a nahrazuji ji svou vlastní..
    8.4.2010 09:23 Jezuch
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace starsiho gcc
    Díky moc. Opravdu to tak bylo. Stačí zadat přesnou verzi gcc, kterou chci spustit. Moc díky.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.