Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
iptables -I INPUT -p 2 -j ACCEPT iptables -I INPUT -p udp -d 224.0.0.0/4 --dport 9875 -j ACCEPT iptables -I INPUT -p udp -d 224.0.0.0/4 --dport 1234 -j ACCEPTUvedený postup nefunguje, co dělám špatně? Používám router ASUS 500gP V2 s OpenWRT.
Podle posledního bodu bych do IPtables přidal -i eth0
- Povolit IGMP pakety. Ty jsou nutné ke správnému přihlašování do multicastových skupin. Standardní firewall Windows tyto pakety neblokuje, pokud ovšem používáte firewall třetích stran, budete jej možná muset správně nastavit. Možná pomůže, prohledáte-li archiv diskuzního serveru localnews.
- Pokud máte v počítači více síťových rozhraní, bude možná potřeba nějak systému sdělit, přes které rozhraní se má do multicastových skupin přihlašovat. Chcete-li ověřit, zda je toto vaše příčina, zakažte dočasně všechny síťové adaptéry kromě toho, kterým jste připojeni do sítě SH. Pokud se tím problém vyřeší, zkuste přidat do směrovací tabulky počítače záznam 224.0.0.0/4 směrem na rozhraní, které vede do sítě SH. Nevíte-li, jak na to, poraďte se na diskuzním serveru.
- Zkontrolujte, zda port UDP/1234 není blokován firewallem pro příchozí provoz.
- Pokud jste připojeni přes nějaký soukromý router, je velice pravděpodobné, že takový router nedokáže multicastový provoz směrovat. Bohužel, ani při použití PC jako routeru neexistuje ověřený postup, kterak jednoduše umožnit směrování multicastu na vnitřní rozhraní. Používáte-li linux, můžete vyzkoušet IGMPproxy, nebo mrouted. Dejte však pozor, špatnou konfigurací můžete způsobit nefunčknost multicastu i na části sítě SH (a věřte, že se na vás brzy přijde :). Alternativou může být například udpxy,nebo rtp2httpd pro tunelování protokolem HTTP.
-i eth0 -o eth1 iptables -A FORWARD -i wan -p 2 -j ACCEPT iptables -A FORWARD -i wan -p udp -s 224.0.0.0/4 --dport 9875 -j ACCEPT iptables -A FORWARD -i wan -p udp -s 224.0.0.0/4 --dport 1234 -j ACCEPTJe toto správně? UDP pokety z adres 224.0.0.0/4 přijímané rozhraním WAN se přepošlou do vnitřní sítě, mám jeno trochu problém s inentifikací co je wan (eth0,eth0.0,eth0.1).
Tiskni
Sdílej: