Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Řešení dotazu:
Ahoj, mám ten samej notes a taky se mi to stávalo - je to bug, ještě jsem ho teda nehlásil...
Co pomáhá je připojit externí monitor až po startu grafiky - tedy, teď externí monitor vypoj, restartuj notes, až naběhne tak ho zapoj a nastav požadovaný rozlišení
Sice ubuntu nemám, ale chová se nám to stejně, tak dneska odpoledne nebo k večeru s tím možná zkusím polaborovat a kdyžtak napíšu k čemu jsem došel...
Do konsole:
gtf X Y 60
Místo x a y zadej rozlišení (tedy například gtf 1600 1200 60).
Vygeneruje to nějakej výstup, ten zadej k příkazu (bez modeline), pokud výstup bude něco ve smyslu
Modeline "1600x1200_60.00" 160.96 1600 1704 1880 2160 1200 1201 1204 1242 -HSync +Vsync
Tak následující příkaz bude vypadat takto:
xrandr --newmode "1600x1200_60.00" 160.96 1600 1704 1880 2160 1200 1201 1204 1242 -HSync +Vsync
Následně příkaz :
xrandr --addmode VGA1 1600x1200_60.00
(samozřejmě uprav rozlišení)
A nakonec zapnout požadované rozlišení:
xrandr --output VGA1 --mode 1600x1200_60.00
Tím by se ti mělo zapnout požadované rozlišení, může se potom z toho udělat script ...
A co takhle tu sadu příkazů dát do spuštěcích scriptů?
Ubuntu nepoužívám, ale přez virtualbox jsem se na to koukl a mělo by stačit všechny ty příkazy narvat do scriptu a potom System-Preferences-Startup Applications.
Poradíš si s tím scriptem?
No však to zkuste, sám uvidíte :)
Tiskni
Sdílej: