Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
plugin /usr/lib/openvpn/openvpn-auth-pam.so login
.plugin /usr/share/openvpn/plugin/lib/openvpn-auth-pam.so system-authpripadne jeste na strane klienta:
auth-user-passNN
Wed May 5 09:42:09 2010 PLUGIN_INIT: could not load plugin shared object /usr/share/openvpn/plugin/lib/openvpn-auth-pam.so: /usr/share/openvpn/plugin/lib/openvpn-auth-pam.so: cannot open shared object file: No such file or directory
.
Ale aj ked pouzijem stary sposob a zapnem auth-user-pass tak ma autentifikuje ak pouzijem aj kluce.
Ale ak kluce odstranim, necham len ca a pouzivam auth-user-pass tak mam vyssie popisany problem.
Currently, there's limited support for IPv6. Point-to-point IPv6 tunnels are supported on OSes which have IPv6 TUN driver support (this includes Linux and the BSDs). IPv6 over TAP is always supported as is any other protocol which can run over Ethernet. When OpenVPN 2.0 is run in server mode, IPv6 is currently only supported in TAP mode, not TUN mode (Server mode IPv6 TUN support will likely be added post-2.0). The VPN carrier connection must currently use IPv4 endpoints, however there's a patch which can be found in the openvpn-devel archives which adds IPv6 support. This patch will probably be merged into the mainline post-2.0.Ale nevim jaka je soucasna situac. mam k dispozici stabilni verzi 2.1~rc11-1 takze predpokladam, ze to pujde ale nezkousel jsem to... NN
Tiskni
Sdílej: