Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Po open source ergonomickému trackballu (dnes Classic Trackball) a open source myši představila společnost Ploopy nový open source Nano Trackball (GitHub). Trackball bez tlačítek a kolečka. Pouze kulička.
Target[memory]: `free | awk '/buffers\/cache/ {print $3; print $4}'` Target[cpu_time]: `/usr/bin/awk '/cpu /{OFMT="%d"; print $2+$3; print $2+$3+$4; print $5/100/60/60/24 " days"; print "guinan"}' < /proc/stat` Target[hdd-sda1]: `df -l | awk '/sda1/ {OFMT="%d"; print $3*1024; print $4*1024}'`2) specialny SNMP agent (nie SNMP deamon) Niektore zariadenia poskytuju svoj stav aj bez SNMP agenta (UDP port 161) ako napriklad SQUID (proxy). SQUID umoznuje priamo na UDP porte 3401 poskytovat informacie o svojom stave -vyborna vec. A popri tom este moze ale nemusi bezat SNMP deamon (agent) na poskytovanie standrdnych informacii o stave systemu ... =========================== ZHRNUTIE: MRTG bezi na strane kde sa generuju grafy (vyhodna je kombinacia Apache + MRTG + cron) Ak chceme ale zbierat data zo siete tak je vhodne pouzit architekturu SNMP klien - SNMP server SNMP agent - bezi na monitoravanom zariadeni SNMP manager (snmpwalk) - bezi na strane klienta, ktory dotazuje agenta o nejake data ===========================
Tiskni
Sdílej: