Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
chmod
. Potrebuju, aby podadresare a soubory adresare sdedily skupinu. Nastavil jsem chmod g+s -R /moje/slozka
. Rekruzivne pro to, aby se zmena aplikovala i na puvodni podadresare a soubory. Ted mam ale prava i na souborech se S
. K cemu je to dobre u souboru? A neni to na skodu?
-p
nebo jej máte nastavený v aliasu pro cp
. vlastnictví skupiny se dědí na nově vytvořený soubor a adresář. Nicméně, s -p
po vytvoření cp
ještě manipuluje vlastnostmi souboru, aby odpovídali předloze. Řešením může v tomto případě výslovně říci, které přenést a které (všechny výchozí bez ownership
, tj:
cp --preserve=mode,timestamp [dalsi_parametry] <zdroj> <cil>Jinak též viz:
chmod(2)
a cp(1)
.
mode
... variantně můžete použít:
--no-preserve=ATTR_LIST don't preserve the specified attributesZde (tento a výše uvedený případ) konkrétně
--no-preserve=mode,ownership
Jak Vám níže psal kolega. Když Vám nějaký program (zde cp
) zavolá chmod
/fchmod
(chown
/fchown
/lchown
v případě výše popisovaných změn vlastníka/skupiny) syscall, tak je celkem jedno, jakou magii nastavíte pro výchozí vlastnosti nově vytvořeného souboru, protože soubor je sice vytvořen podle Vašich představ, ale jeho vlastnosti upraveny. Chování programu lze obvykle usměrnit pomocí předaných parametrů.
chmod(2)
.
Asi lepší metoda, jak docílit toho, čeho chcete (rekurze pouze na adresáře, je):
find /jmeno/adresare -type d -exec chmod g+s {} \;Odčinit to, co jste provedl pak můžete takto (ale pokud tam něco s SGID bylo a nevíte co, tak je to problém:
find /jmeno/adresare -type f -exec chmod g-s {} \;
Tiskni
Sdílej: