Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
pouzivam 3 pocitace: Pracovny desktop, Domaci desktop a notebook. Neviete niekdo o fs, ktory by dokazal obojstrane synchronizovat data v jednom priecinku a zvladol by aj pracu v offline.
K dispozicii mam 4 pocitace
server | pevne pripojenie | stale zapnuty | pevna verejna ip |
precovny | pevne pripojenie | moze byt stale zapnuty | pevna verejna ip |
domaci | pevne pripojenie | zapnuty iba ked potrebujem | dynamicka verejna ip |
notebook | wifi / offline | zapnuty iba ked potrebujem | vacsinu casu za NAT / offline |
nenapada vas riesenie, ktore by dokazalo automaticky synchronizovat jeden priecinok na vsetky pocitace? Chcem aby boli vsetky subory na vsetkych pocitacoch pre pripad zlyhania pripojenia a naslednej praci offline. (alebo jadrovej vojny, demolacie planety Vogonskou stavebnou flotilou, utokom jasterov z podzemia, nanebovzatie Astarom Seranom...).
Use case
na vsetky pocitace mam plny pristup, pocitace bezia samozrejme na linuxe
DakujemŘešení dotazu:
Co takhle subversion? Repositář na tom serveru a pak je commit a update?
* v praci vytvorim subor (synchronizacia)
Vytvoření souboru; svn add
; svn commit
* doma zapnem pocitac (synchronizacia) upravim ho (synchronizacia) vypnem pocitac
svn update
; Práce na souboru; svn commit
* zapnem notebook (synchronizacia) vypnem, beriem na vikend prec do sveta bez internetu
svn update
; víkend práce a po připojení na internet zase svn commit
* v pondelok mam subor v praci aktualny
Před prací svn update
Takto nějak používám subversion já. Mám stále aktuální dokumenty s sebou a také stačí zálohovat jedno místo - server.
#!/bin/bash export DISPLAY=:0 #is sync in progress or sync error? if [ -f ~/.unison/lock ]; then echo "unison locked" exit; fi; #lock unison touch ~/.unison/lock #make synch unison default -batch #error in sync? if [ "$?" == "1" ]; then #warn & run gtk client notify-send --icon=/usr/share/pixmaps/unison-gtk.svg Unison "Nastala kolízia pri synchronizácii" unison-gtk default fi #unlock unison rm ~/.unison/lockkonfiguracia unisonu v ~/.unison/default.prf
# Unison preferences file root = /home/horinek/unison root = ssh://horinek@server//home/horinek/data/unison/idem to skusit nanecisto, moje testy zatial dopadly velmi slubne
Tiskni
Sdílej: