Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ahoj všem, po dlouhé době se na něco zeptám...
Mám tu problém, můj domácí server (routující net domácí síti) se chová dle mého naprosto nepochopitelně a už opravdu ani netuším čím by to mohlo být, a protože víc hlav víc ví, snad na to nějak přijdeme.
Takže, máme tu tedy stroj, budeme mu říkat router, ten má v sobě 2 síťové karty:
INTERNET----ETH0-------ETH2--------DOMÁCÍ SÍŤ
Problém je v tom, že každou chvíli (někdy je to po minutě, jindy po deseti) jakoby vytuhne spojení - nejde se dostat dále než za ETH0.
Mé poznatky:
Takto se to začalo chovat po restartu serveru, před tím běžel několik měsíců naprosto bez problému (a byl také několikrát restartován).
Před tím a potom co to začalo dělat se hw neměnil, taktéž ani sw (prostě to jelo, potom restart serveru a nejelo...).
Zvláštní je, že pokud je eth2 odpojená, tedy kabel venku a síť shozená (ifconfig eth2 down), tak připojení je naprosto v pořádku, pokud jen vytáhnu kabel a neshodím síť padá to.
Zvláštní je, že onen výpadek se netýká jen serveru, ale i ostatních zařízení nad ním, pro představu podrobnější nákres :
INTERNET----ISP---MŮJ PANELÁK/SWITCH---ROUTER
Tekže, když vezmu notes k onomu switchi který se nachází v suterénu našeho paneláku, připojím se tak se to chová jako když jsem za routerem - padá to, ovšem, pokud kabel vedoucí do mého bytu (do routeru) odpojím ze switche tak připojení je najednou naprosto stabilní.
Nepomohl reinstall systému.
Nepomohl reset biosu.
Nepomohla výměna síťové karty která routuje domácí síť.
Zkoušel jsem už snad úplně vše co mě napadlo, a vůbec nemám tušení co s tím je. Když kabel z toho switche co vede ze suterénu napíchnu přímo do notesu, tak připojení jede naprosto v pořádku, tedy, problém bude na 99% v serveru.
Je tam debian lenny. Kdyby vás cokoli napadlo, jakákoli drobnost, budu rád, už si s tím lámu hlavu asi týden a dost mě to vytáčí.
Kdo mi to pomůže vyřešit má u mě pivo/čokoládu Děkuju.
Řešení dotazu:
Tím to asi nebude, nic kolem toho se před/po výpadku nemělnilo...
Vlastně, nedávno jsem aktualizoval jádro, ale už si nevzpomínám jestli to bylo před tím nebo potom co to začlo padat...
Podle tcpdumpu toho tam běhá docela dost, vypisuje to cca 30 záznamů za sekundu, v naprosté většině jsou to arp požadavky netýkající se serveru, dotazuje se to postupně všech strojů v rozsahu 85.207.x.x pořát dokola.
Nemám tušení
Dobře, teď jsem nemocný, takže nehrozí že bych k tomu switchi mohl jít, ale jak mi bude lépe tak zkusím ten jejich vyměnit za nějaký svůj.
A ano, chová se to tak, že pokud do toho switche připojím svůj stroj a na něj je aktivní eth2 tak to padá i všem na tom switchi, pokud eth2 je neaktivní (ifconfig eth2 down, vytáhnout kabel) tak net jede v pořádku.
"nejde se dostat za eth0" znamená, že se pingnu ne eth0 ale už nikam dál, ani na defaultní bránu, ani na jiná zařízení na tom switchi, prostě dál než za eth0 se ty pakety nedostanou
Tím to nejspíše není, při přepnutí eth0 na half duplex se to zastaví úplně, po několika sekundách to přepne zase na full, navíc, když jsem odpojil eth2 tak se za celou noc do netu poslalo (úmyslně - ping) 38 000 paketů, z toho se ztratilo asi 50, když je eth2 zapojená a nahozená tak se ztrácí 20-50% paketů
Kolize kterých zařízení? Na pozici eth2 jsem vyměnil už 3 síťovky a když do eth2 navedu net a eth0 vede do domácí sítě, chová se to naprosto stejně...
Tak vyřešeno, nakonec bylo řešení mnohem jednodušší než jsem předpokládal.
Stačilo změnit ip síťovky eth2 na 10.0.0.1 (a zařízení na ni připojené samozřejmě přenastavit).
Takže problém byl v kolizi ip adres mé lokální sítě (respektive eth2), protože isp přiděloval ip adresy zákazníkům v rozsahu 192.168.x.x - stejné adresy jako já jsem používal v lokální síti.
Jsem blbec, mělo mě to napadnou, ale nedošlo mi to...
každopádně moc díky za snahu, a jak jsem slíbil, jdu na pivo a cestou si koupím čokoládu :)
Tiskni
Sdílej: