OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
By musel nekdo hacknout VPNku a pak jeste heslo na SSH, to uz je psycho.Správně. Ještě že žádní psycho hackeři nejsou.
ten logovací server může být mnohonásobně lépe zabezpečenější, než ten původníTo může být pravda, ale na tom ve výsledku asi nebude moc záležet. Nakonec chcete ty data někam dostat, abyste je mohl zpracovat nebo číst, takže bude mnohem více záležet na tom, jak zabezpečíte čtení. (Pokud je chcete jen shromažďovat, tak nejbezpečnějším a nejúspornějším místem je /dev/null :)
zjistit si heslo roota ... považuji za v dnešní době hodně nerealistickéŽijete asi v jiné realitě než já (a spousta jiných).
u 2048bit klice je jenom 2^2048 moznejch privatnich klicu, coz je nejaky (a popravde celkem i maly) cislo - 3,231700607e+616 (cca.)Jak kde :)
Tedy jediné co "zbývá", je nějaký program co mu teče na vstup log v plaintextu a z něj se to pak zapisuje nějakým způsobem do nějakých šifrovaných souborů. A umí se nějak vyrovnat s rotací logů a jinými problémy - restart apache, aby se log celý nezničil při náhlém ukončení programu (OOM, restart serveru ...), atd ...Myslím, že jste na to kápnul. Ten program si musí přečíst (zapamatovat) kus záznamu z logu, ten pak zašifrovat a uložit. To není nic proti ničemu (postačí na to docela malý skript). Jen si musíte rozvrhnout, jak dlouhý kus si budete pamatovat. Pokud bude moc krátký, budete režie šifrování příliš veliká. Pokud bude moc dlouhý, hrozí, že při výpadku přijdete o adekvátně dlouhý kus záznamů. Pokud bych střelil od boku, tak bych šifroval např. jednou za minutu nebo jednou za 4 kb textu, podle toho, co přijde dřív. Samozřejmě musíte k tomu připojit nástroj, kterým budete ty logy schopen efektivně číst.
Tiskni
Sdílej: