Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
/etc/network/interfaces
Můžeš více specifikovat, co vytváříš? Máš na jednom interfejsu nějaké nastavení a na dalším interfejsu nastavuješ přesně to samé?
1)Nic zvláštního nevytvářím. Jenom jsem chtěl vyzkoušet, jestli dobře funguje externí síťová karta, co jsem si koupil. Odpojil jsem internet z původní integrované síťové karty a zapojil do te externí. V te externí jsem nastavoval to samé, co u te integrované. Přestože jsem kabel z integrované vytáhl a zastrčil do te externí, a přestože v okně Správa síti jsem dal rozhraní eth0 (to patří integrovanému) odpojit, nedovolilo mi to u rozhraní eth1 (patřící k te externí) nastavit správnou IP adresu, protože to řvalo, že IP už je použité.
Nejprve by jsi měl odstranit připojení v Mandriva Control Center(mcc) pro tu interní kartu, a potom znovu nastavit síť na tu externí kartu.To jsem dělal v tom okně Správa sítí, které se objeví, když kliknu na ikonu sítě dole v panelu a nepomáhá to. Neměl jsem v /etc/sysconfig/network-scripts/ nachvíli odstranit nebo přepsat soubor ifcfg-eth0, nebo stačilo jenom restartovat počítač? A co soubor ifcfg-lo, měl jsem v něm dočasně něco přepsat, nebo ho mám nechat být?
2)Druhý problém, který mi potom vznikl je, že při zapínání počítače mám ve výpisech "spouštím rozhraní eth1-selhalo, spouštím rozhraní eth2-selhalo". Vyřešil by se smazáním souborů ifcfg-eth1 a ifcfg-eth2? A nemůžu tím něco zkazit?
Omouvam se, klikátka neznam. V konzoli je to záležitost následujících příkazů (smazání konfigurace na jedné a přidání ip adresy na druhé) ...
ip add flush dev ethX ip add add A.B.C.D/EF dev ethYa máte vyzkoušeno, pak můžete dát něco jako
/etc/init.d/network restart
a ten skript by Vám měl nastavit síť do stavu uloženého v konfiguraci.
Tiskni
Sdílej: