Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
/etc/network/interfaces
Můžeš více specifikovat, co vytváříš? Máš na jednom interfejsu nějaké nastavení a na dalším interfejsu nastavuješ přesně to samé?
1)Nic zvláštního nevytvářím. Jenom jsem chtěl vyzkoušet, jestli dobře funguje externí síťová karta, co jsem si koupil. Odpojil jsem internet z původní integrované síťové karty a zapojil do te externí. V te externí jsem nastavoval to samé, co u te integrované. Přestože jsem kabel z integrované vytáhl a zastrčil do te externí, a přestože v okně Správa síti jsem dal rozhraní eth0 (to patří integrovanému) odpojit, nedovolilo mi to u rozhraní eth1 (patřící k te externí) nastavit správnou IP adresu, protože to řvalo, že IP už je použité.
Nejprve by jsi měl odstranit připojení v Mandriva Control Center(mcc) pro tu interní kartu, a potom znovu nastavit síť na tu externí kartu.To jsem dělal v tom okně Správa sítí, které se objeví, když kliknu na ikonu sítě dole v panelu a nepomáhá to. Neměl jsem v /etc/sysconfig/network-scripts/ nachvíli odstranit nebo přepsat soubor ifcfg-eth0, nebo stačilo jenom restartovat počítač? A co soubor ifcfg-lo, měl jsem v něm dočasně něco přepsat, nebo ho mám nechat být?
2)Druhý problém, který mi potom vznikl je, že při zapínání počítače mám ve výpisech "spouštím rozhraní eth1-selhalo, spouštím rozhraní eth2-selhalo". Vyřešil by se smazáním souborů ifcfg-eth1 a ifcfg-eth2? A nemůžu tím něco zkazit?
Omouvam se, klikátka neznam. V konzoli je to záležitost následujících příkazů (smazání konfigurace na jedné a přidání ip adresy na druhé) ...
ip add flush dev ethX ip add add A.B.C.D/EF dev ethYa máte vyzkoušeno, pak můžete dát něco jako
/etc/init.d/network restart
a ten skript by Vám měl nastavit síť do stavu uloženého v konfiguraci.
Tiskni
Sdílej: